Mevsim Geçişlerinde Uyku Düzenini Korumanın Yolları

Hepimizin dört mevsimin tadını çıkarmak için farklı yöntemleri var. İlkbaharda çiçeklerin güzelliğini seyredebilir, sonbaharda yaprakların hışırtısından keyif alabilir, yazın kumsallarda güneşlenebilir ya da kışın battaniye altında film izleyebiliriz. Ancak her mevsimin bizi rahatsız eden tarafları da olabilir. Karanlık geceler, değişen sıcaklıklar ve dahası sadece ruh halimizi değil uyku düzenimizi de etkiler. Peki, mevsim geçişlerinde uyku düzenini korumanın yolları var mı? Sizin için inceledik…

Mevsim Geçişlerinde Uyku Düzeni Nasıl Korunur?

Mevsimsel değişiklikler, her gün maruz kaldığımız ışık miktarını etkilediği için uyku düzenini korumakta zorlanabiliriz. Bu miktar yaşadığınız yere göre değişse de vücudumuzun sirkadyen ritmi, en ufak değişikliği bile sezer. Bu nedenle yazın her zamankinden daha uzun süre uyanık kalabilir, kışın ise kendinizi yorganın altında sızmış vaziyette bulabilirsiniz. Daha dengeli bir uyku düzeni için aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz:

Uyku Öncesi Atıştırmaktan Vazgeçin

Uyku öncesi atıştırmayı seviyor olabilirsiniz. Ancak bir türlü uykuya dalamamanızın sebebi bu alışkanlığınız olabilir. Uyku öncesi atıştırmak metabolizmanızı hızlandırdığı için vakti geldiğinde sakinleşip uykuya dalmanız zorlaşır. Ayrıca yemek yemek vücut ısınızı da yükseltir. Bu nedenle özellikle yaz aylarında uyumakta zorlanabilirsiniz. Gece acıkmalarınızı papatya çayı gibi sizi sakinleştirecek ürünlerle bastırmaya çalışabilirsiniz.

Spor Yapın

Egzersiz yapmak her zaman iyidir. Ancak mevsim geçişlerinde egzersiz yapmaya devam etmek, uyku düzenini korumanız için kritik olabilir. Maruz kaldığınız ışık miktarı değiştikçe vücut kimyanız da değişir. Ancak imkanınız varsa güneş ışığında bir süre egzersiz yaparak vücudunuzu dengede tutabilirsiniz. Yoğun bir kardiyo antrenmanı yapmak istemezseniz güneş ışığını yakalayabildiğiniz anlarda yürüyüş yapmak da ideal olabilir.

Konforlu Bir Uyku Ortamı Yaratın

İyi bir uyku çekmek için uyku ortamınızın buna göre düzenlenmiş olması şart. Örneğin; uyurken odanızın karanlık olması ve çarşaflarınızın nefes alabilen bir kumaştan olması gibi faktörler mevsim geçişlerinde uyku düzenini korumanıza yardımcı olur. Bunun yanı sıra gerekli malzemeleri tedarik ederek uyku hijyenini sağlamak da uykuya dalmanızı kolaylaştırır. Temiz, karanlık ve ısı dengesi ideal bir ortamda rahatlıkla uyuyabilirsiniz.

Uyku Düzenini Korumak için Yastık – Yatak Seçimi

Mevsim geçişlerinde uyku düzenini korumak için yalnızca alışkanlıklarınızda değil kullandığınız eşyalarda da değişiklik yapmanız gerekebilir. Doğru bir yastık ve yatak seçimi ile deliksiz bir uyku çekmeniz mümkün. İşte bunun için birkaç yöntem…

Yatağınızın Sertliğine Dikkat Edin

Basitçe, yatağın sertliği üzerine oturduğunuzda ne kadar sert ya da yumuşak olduğunu ifade eder. Ancak herkesin boyu, kilosu ve vücut tipi farklı olduğundan sertlik algısı kişiden kişiye değişebilir. Bunun için kendinize 10 üzerinden bir değer belirleyin. Sertliğinin 4-7 arası olduğunu düşündüğünüz yatak sizin için uygun olabilir.

Uyku Pozisyonunuza Göre Yastık Seçin

Her yastık, her uyku pozisyonu için ideal olmayabilir. Sırt üstü yatmaya alışkınsanız orta sertlikte, omurganızı hizada tutan ortopedik bir yastık seçebilirsiniz. Diğer yandan yüz üstü yatmaya alışkınsanız ince ve yumuşak bir yastık, gece boyu rahat olmanıza yardımcı olur. Eğer daha çok yan yatıyorsanız yine postürünüzü hizada tutacak, yüksek bir yastık seçmenizde fayda var.

Vücudunuz için en uygun uyku aksesuarlarına ve onları tamamlayacak ev tekstili ürünlerine Hibboux üzerinden ulaşabilir, kaliteli uykunun tadını çıkarabilirsiniz!

Bir Cevap Yazın