Mindfulness Teknikleri ile Uykunuzu Düzenleyin

Anda kalmanın ve farkında olmanın esas olduğu mindfulness, uykusuzluk sorunu yaşayan kişiler tarafından da tercih edilebiliyor. Gelin mindfulness nedir, uyku kalitenizi iyileştirmek için mindfulness’tan nasıl destek alabilirsiniz birlikte inceleyelim.

Mindfulness Tekniği Nedir?

Mindfulness tekniği, çeşitli pratikler ile bilinçli bir farkındalık yaratmayı amaçlar. Tam da bulunduğunuz andaki duygu ve düşüncelerinize odaklanmanıza yardımcı olan mindfulness pratikleri, olumlamadan çok tarafsız bir şekilde izleme, bilinçlenme haline ulaşmanıza yardımcı olur.

Özellikle dikkat dağınıklığı, odaklanma sorunu yaşayan kişiler, mindfulness ile dikkatlerini istedikleri ve olması gereken noktalara odaklama konusunda pratik kazanabilir. Düzenli olarak mindfulness egzersizleri yapan kişilerde dikkat dağınıklığı gibi sorunların zaman içerisinde daha iyi noktalara geldiği görülmüştür.

Mindfulness uygulamaları beden taramadan şefkate, sevgiden gözleme farklı konular üzerinden yapılan meditasyon pratikleri ile gerçekleştirilir. Ancak günlük hayatta bir şeyler yerken, duş alırken, yolculuk yaparken de mindfulness pratiklerini gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin bir meyveyi yerken önce ona dokunup üzerindeki pürüzleri, kabuğunun yapısını hissetmek, ardından meyveyi koklamak, soyulabilir bir meyve ise soyarken iç dokularını keşfetmek ve sonunda bir parça ısırıp tadını almak da kısa bir mindfulness pratiği olabilir.

Mindfulness Meditasyonu ile Uyku Nasıl İyileştirilir?

Stres kaynaklı uyku problemi yaşayan kişiler, mindfulness pratikleri ile uyku kalitelerini artırabilir. Kişiye ve uyku sorununun kaynağına bağlı olarak süreç ve sonuç değişebilir. Ancak temelde düzenli olarak beden tarama ve nefes egzersizleri uygulayarak uykuya dalma sürecini kısaltabilirsiniz.

Meditasyon yapmanın yapılan araştırmalara göre kalp atış hızını yavaşlatır, dinlenme için uyarıcı olan parasempatik sinir sistemini uyarır ve nefes alma ritminizi düzenler. Tüm bunlar daha kolay uykuya dalmanızı destekler.

Yatağa girdikten sonra ya da uyku öncesi rahatlamak için yatağa girmeden önce mindfulness uyku meditasyonu olarak hazırlanan uyku meditasyonlarını dinleyebilirsiniz. Mindfulness pratiklerinizi günlük hayatınızda bir rutin haline gelerek stresinizi yönetmeyi öğrenebilir, böylece yatağa daha huzurlu bir şekilde girerek uyku kalitenizi artırabilirsiniz.

Mindfulness meditasyon pratiklerini düzenli olarak gerçekleştirerek siz de üzerinizdeki olumlu etkisini gözlemlemeye başlayabilirsiniz. Uykusuzluk için uygulanan uyku teknikleri arasındaki nefes egzersizleri hakkında bilgi almak için “Uyku Sorunu İçin Nefes Egzersizi Önerileri” içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Daha kaliteli bir uyku için Hibboux’nun birbirinden konforlu ve kaliteli ürünlerine göz atabilir, yataktan yorgana, battaniyeden yastığa pek çok ürünü Hibboux güvencesiyle satın alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın