Yatak Odasında Yetiştirilen Saksı Çiçekleri Nelerdir?

Dekorasyonu güzelleştiren, mekanlara doğal bir görünüm kazandıran saksı çiçekleri, yatak odalarına da bambaşka bir hava katıyor. Siz de yatak odanıza yeni bir görünüm kazandırmak ve yatak odası çiçekleri nelerdir öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kaygıyı Azaltır: Yasemin

Yasemin güzel görünümü ve hoş kokusunun yanında kaygıyı azaltan etkisi ile de biliniyor.  West Virginia’daki Wheeling Cizvit Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre gece boyunca yasemin kokusu solumak kaygının azalmasına, sabah daha mutlu bir şekilde uyanmanıza destek oluyor. Ancak yasemin evde yetişen çiçekler arasında ilk sırada değil. Bu nedenle onu yatak odanızda pencere kenarında yetiştirebilir, solmaya başladığını düşündüğünüzde bir süre pencerenin dışına ya da balkona çıkarabilirsiniz.

Zararlı Toksinlere Elveda: Barış Çiçeği (Yelken Çiçeği)

Yatak odası çiçekleri denince barış çiçeği ilk sıralarda yer alıyor. Bunun nedeni ise çiçeğin mekandaki zararlı toksinleri yok etmesi ve havadaki nemi artırması. Bu iki durum da daha kaliteli ve huzurlu bir uyku için ideal bir ortam oluşturulmasına destek oluyor. Üstelik barış çiçeğinin bakımı oldukça kolay. Bitkiyi haftada bir sulamanız ve doğrudan güneş almayan, gölgeli bir alana yerleştirmeniz yeterli.

Alerjik Bünyelere Dost: İngiliz Sarmaşığı

İngiliz sarmaşığı yatak odası çiçeği çeşitleri arasında görkemli duruşuyla öne çıkıyor. Tavana asacağınız bir saksıya ya da yüksek bir alana yerleştirebileceğiniz bitki, aşağıya doğru dökülen dallarıyla dekorasyonunuzu bir anda güzelleştiriyor. İngiliz sarmaşığı, güzel görünümünün yanı sıra havadaki küfü de azaltıyor. The Allergy, Asthma & Respiratory Care Medical Center’ın yaptığı araştırmaya göre havadaki küfü %94’e kadar azaltıyor. Böylece alerjik astım ya da farklı alerjik durumlar yaşayan kişilerin uyku kalitesi artabiliyor. İngiliz sarmaşığını toprağı kurudukça sulayarak ve dolaylı ışık alan bir yere yerleştirerek ömrünü uzatabilirsiniz.

Oksijen Üretir: Paşa Kılıcı

İç mekan bitkileri arasında oldukça popüler bir yere sahip olan paşa kılıcı, yatak odaları için de en uygun saksı çiçeklerinden. Siz uyurken mekandaki karbondioksiti depolayan ve ardından oksijen üreten bitki, dolayısıyla uyku kalitesini de iyileştiriyor. Paşa kılıcı, kolay bakımı ile de avantaj sunuyor. Çiçeği kurudukça, haftada bir-iki kez sulamanız yeterli. Güneşi seven bitkiyi, bol güneş alan bir yerde yetiştirebilirsiniz.

İçerisinde hoş bir bitkinin yer aldığı minimal bir yatak odası dekorasyonu oluşturmak istiyorsanız “Minimal Yatak Odaları” içeriğimizi de okuyarak hayalinizdeki mekana kavuşabilirsiniz. Dekorasyonunuzu tamamlamak için Hibboux’nun birbirinden şık ve kaliteli ev tekstili ürünlerine de göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın