Sert Yatak Kimler İçin Uygundur?

Yatak seçimi yaparken hangi kriterleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini biliyor musunuz? Örneğin yumuşak ya da sert yatakseçeneklerinden hangisi sizin ihtiyacınızı karşılar? Bu gibi kafa karıştıran soruları sizler için enine boyuna araştırdık. O halde, sert yatak tavsiyesi isteyenleri buraya alalım…

Sert Yatak Nedir?

Sert yatak en genel tanımı ile yatak üretilirken kullanılan malzemelerin diğerlerine göre daha kalın olmasıdır. Yatağa yattığınızda sizi rahatsız etmeyecek, aksine uzun süreli uykularda bedeninizi rahatlatacak, konforlu bir uyku uyumanıza imkan verecek sertlikte olan yataklardır. Sert yatak faydaları bakımından öne çıkar. Ancak ağırlığa karşı dirençli yatak modelleri olduğu göz önüne alınırsa nispeten zayıf kişiler için çok uygun olmayabilir. Yatak seçimi yaparken yalnızca sert ya da yumuşak olması göre değil; kendi ihtiyaçlarınız, vücut ağırlığınız ve uyku rutininizle eşleşen seçimler yapmanız ideal olur.  

Sert Yatak Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Yatak konusunda yapacağınız tüm seçimler yalnızca ve yalnızca kişiye yani size özel olmalıdır. Sert yatak faydaları pek çoktur ancak yine de size uygun olmayabilir. Önce kendi vücut tipinizi belirlemeli ve ardından seçiminizi yapmalısınız.

  • Sırt üstü pozisyonda yatanlar sert yatakta daha rahat ederler. Ancak burada; hamile olmak, bel rahatsızlığı yaşamak ya da kilolu olmak gibi faktörler devreye giriyorsa sert yatak doğru seçim olmayabilir. 
  • Yatak sertliğinin dereceleri vardır. Bir uzman eşliğinde sizin için ideal sertlik derecesini tespit etmeli ve ardından uygun olan yatağı almalısınız.  
  • Eğer yatağı partnerinizle birlikte kullanacaksanız ve biriniz kilolu ise sert yatak seçebilirsiniz. Çünkü sert yatak uyku esnasında gerçekleştireceğiniz dönme hareketlerinde maksimum sabit kalarak eşinizin rahatsız olmasını engeller.
  • İhtiyacınızdan daha sert ya da çok yumuşak bir yatak seçerseniz zamanla omurganızın doğal duruşunun bozulduğunu gözlemlersiniz. Bu da uyku kalitenizi ve genel sağlığınızı etkiler. Bu nedenle maksimum konfor sağlayan lateks yatakları tercih edebilirsiniz.

Kimler Sert Yatak Kullanmalıdır?

Bu sorunun yanıtı kişiden kişiye değişmektedir. Yatak seçimi yapmadan önce boyunuz, kilonuz, yatış pozisyonunuz hatta yatağı eşinizle paylaşıp paylaşmayacağınız bile göz önünde bulundurulması gereken kriterler olarak öne çıkar.

Hibboux’nun hava geçirgenliği olan organik içerikli sert yatak seçkisine mutlaka göz atın!

Bir Cevap Yazın