Sırt Üstü Uyuyanların Dikkat Etmesi Gerekenler ve Yatak Önerileri

Uyku pozisyonunuz uyku kaliteniz ile doğrudan bağlantılı bir durumdur. Çocukluktan itibaren şekillenen uyuma pozisyonu kişiden kişiye değişse de bazı pozisyonlar kaliteli uyku için garantilidir. Mesela sırt üstü yatmak! Omurganın desteklendiği, boyun ve pelvis bölgelerinin de en rahat halini aldığı bu duruş, genel vücut sağlığınızı gece boyu korur. Uzun süre sırt üstü uyumak herkes tarafından tercih edilen bir pozisyon değildir ancak baskı noktalarını minimuma indirgediğinden son derece sağlıklı bir deneyim olduğu söylenebilir. Yine de kullandığınız yatak ve diğer uyku ürünleri de bu pozisyonun rahatlığını pekiştirecek nitelikte olmalıdır. Bu pozisyon hakkında tüm detayları incelemek için sizi yazımıza davet ediyoruz.

Sırt Üstü Uyku Pozisyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İdeal olarak omuzlar eşit şekilde boyundan doğal uzaklığında, kollar yanda, bacaklar aynı şekilde uzanmış vaziyette yattığınızda sırt üstü pozisyondan maksimum faydayı sağlarsınız. Bunun dışında şunlara da dikkat etmelisiniz:

  • Pozisyonu ne kadar doğru uygularsanız uygulayın; uygun içerikli bir yatakta yatmıyorsanız kaliteli bir deneyimden bahsedemeyiz. Lateks katman ile artırılmış destek ve konfor sağlayan yataklar bu pozisyon için en doğru seçim olacaktır.
  • Zaman zaman sırt üstü yatmak zararlı mı gibi sorular duyabilirsiniz. Cevabı net bir şekilde hayırdır. Ancak yanlış yatak seçimi olumsuz sonuçlar doğurabilir.
  • Sırt üstü yatmak cildiniz, özellikle de yüzünüz için de faydalıdır. Uyku esnasında herhangi bir ürünle teması bulunmayacağından yüzünüzün kırışması mümkün olmaz.
  • Uyku apnesi ya da horlama gibi şikayetleriniz varsa sırt üstü uyumak sizin için uygun olmayabilir. Solunum kasları gevşeyeceği için sorunu pekiştirebilir. Bu konuda bir uzman desteği alabilirsiniz.
  • Hamilelik döneminde de çok tercih edilen bir pozisyon değildir. Bu dönemde büyüyen karnınızı destekleyici yastık gibi ürünlerle birlikte yan yatmak çok daha ideal olur.
  • Sırt üstü uyumak olası baş ağrılarını engellediği için de tercih sebebi olur. Ayrıca daha iyi nefes alabileceğiniz ve böylelikle de stresi hızlıca vücudunuzdan uzaklaştırabileceğiniz bir pozisyondur.

Sırt Üstü Yatanlar İçin Yatak Tavsiyeleri

Lateks katman ile artırılmış destek ve konfor sağlayan yataklar sırt üstü pozisyon için en doğru ürün alternatifidir. 7 bölgeli paket yay sistemi farklı ağırlık noktalarında sizi destekler ve böylelikle vücudun doğal omurga eğriliğini korur. Sırt üstü yatmak söz konusu olduğunda güçlendirilmiş kenar destek çerçevesi de önemli bir artı olarak karşımıza çıkar. Ayrıca sağlamlaştırılmış yatak kenarları yatağınıza uzun ömürlü bir sağlamlık kazandırır.

Hibboux’nun üstün teknoloji ile donatılmış yatak koleksiyonuna göz atmadan uyku pozisyonunuza karar vermeyin!

Bir Cevap Yazın