Yeni Bir Bakış Açısı: Küçük Yatak Odaları Nasıl Daha Büyük Gösterilir?

Evlerimiz; huzur bulduğunuz, güvenli sığınaklarımız… Yorucu bir günün ardından açılan kapının ardındaki o sıcacık odalar, dostlarla geçirdiğimiz unutulmaz anlar, ailemizle biriktirdiğimiz hatıralar. Hepsi hayata renk katan, yaşama sevinci veren motivasyon kaynaklarımızdır. Belki de o yüzden ev dekorasyonu popülaritesini hiç yitirmeyen, aksine sürekli gelişen ve yeni fikirlere açık zengin bir alan olarak karşımıza çıkar. Yenilikçi dekorasyon önerileri arasında küçük yatak odaları için farklı bakış açıları geliştirerek olduğundan ferah ve büyük göstermek de bulunur. Eğer siz de küçük bir yatak odasına sahipseniz, bazı basit tüyoları uyguladığınızda odanızın nasıl genişlediğine, nasıl daha pratik bir kullanıma sahip olduğuna şahit olabilirsiniz. Küçük yatak odası nasıl büyük gösterilir merak ediyorsanız; aşağıdaki adımları takip edin…

İşlevsel Parçalar Kullanın

Birden fazla ihtiyacınızı karşılayacak pratik ve işlevsel mobilyalar, küçücük bir odayı bile ferah bir görünüme kavuşturabilir. Klasik bir başucu komidin yerine duvara monte edebileceğiniz raf ve aplikler, dekoratif merdivenle erişebileceğiniz tavana yakın kitaplıklar ve giysi dolabına yerleştirebileceğiniz gizli bölmelerle yatak odanızın kullanım alanını genişletebilirsiniz. Tüm bunları yaparken estetik unsurlardan da vazgeçmeniz gerekmez. Duvar panoları örneğin hem yatak odanıza tarzınızı yansıtmanızı sağlarken aynı zamanda da hem şık hem de fonksiyonel olabilir. Küçük yatak odaları için üretilen bu tip mobilya ve aksesuarları dilerseniz kendiniz de yapabilirsiniz.

Boy Aynası İle Gelen Ferahlık

Aynalar mekanları olduğundan daha geniş göstermek için son derece ideal dekorasyon unsurlarıdır. Küçük yatak odaları için de aynı fikirden yararlanabilirsiniz. Giysi dolabının kapağına, kapıya ya da direkt olarak duvara yerleştirebileceğiniz boy aynaları hem giyindikten sonra kendinize bakmak için hem de odaya boyut kazandırmak adına son derece mantıklı bir tercih olacaktır. Burada yerden tasarruf etmek için şövale tipi ayaklı boy aynalarından ziyade duvara monte edilebilen tek boyutlu bir model almalısınız. Eğer odanıza yeterli gün ışığı girmiyorsa, boy aynasını pencerenin karşısında bir noktaya konumlandırarak içerideki ışığın verimini arttırmayı düşünebilirsiniz. Bu da yine küçük yatak odaları için uygulanabilecek akıllıca fikirlerden biri.

Gizli Depolama Alanları

Dışarıdan bakıldığında farkına varılmayan ancak tıpkı bir hazine gibi açılan depolama alanları küçük yatak odaları için bulunmaz nimettir. İşe, yatak bazasını depolama yapabileceğiniz bir modelde seçmekle başlayabilirsiniz. Böylece yorganlar, yastıklar, battaniye ve örtü gibi çok yer kaplayan parçalar için dolabınızda yer ayırmanız gerekmez. Bu tip eşyalar çok sık kullanılmadığından yatağınızın altında güvenle bekleyebilir. Yatak odanızda bir çalışma masanız varsa burada da gizli bölmeler yaratmanız mümkündür. Örneğin masanıza eşlik eden sandalye yerine rahat bir puf edinebilir ve bu pufu da kapağı açılabilir bir kutu gibi tasarlayabilirsiniz. Pek çok kitap ya da sık kullanılmayan eşyayı saklamak için uygun olacaktır. Üstelik pufu çalışma masanızın altına ittiğinizde küçük yatak odası bir anda ferahlayacak ve ortada kocaman bir alan açılacaktır.

Küçük yatak odası için öneriler evinizin tarzına, ihtiyaçlarınıza ve zevklerinize göre çeşitlendirilebilir. Buradan aldığınız ilhamla yepyeni, yaratıcı ve pratik köşeler oluşturabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın