Bebek Yastığı Nasıl Olmalı?     

Neşe kaynağınız ve en önemli varlığınız olan bebeğinizin uyku kalitesi en önemli önceliklerden biridir. Özellikle yenidoğan bebeklerde uyku süresi, çok uzun olduğundan ebeveynler bebek yatağı seçiminin yanı sıra bebek yastığı nasıl olmalı ya da ne zaman kullanılmalı gibi sorulara da cevap arar. Sizler için bebeklerde yastık kullanımına dair detayları yazımızda derledik…

Bebekler Ne Zaman Yastık Kullanmalı?

Bebekler için yastık kullanımı özellikle ilk 24 ay önerilmez. Çünkü yastık kullanımı bebeğin başının aşırı yüksekte kalmasına neden olur ve ve bebeğin omurgasının doğal kavisini etkiler. Erken aylarda yastık kullanımı, uyku esnasında bebeğin boynunu ve omurgasını zorlayabilir.

Bebeklerin yaşamlarının ilk aylarında yüzüstü yatırılması da önerilmez. Çünkü bu pozisyon bebeğin solunumunu zorlaştırarak ani bebek ölümü sendromu (ABÖS) riskini artırır. Bu nedenle, bebeklerin ilk aylarda düz ve sert bir yüzeye sırt üstü yatırılması önerilir. Bebeğin yatağı bebeklere özel üretilmiş olmalı, uyku alanında herhangi bir oyuncak, battaniye de bulundurulmamalıdır.

Bebeklerde yastık kullanımı iki yaşından sonra risksiz kabul edilir. Bebek yastığı seçimi konusunda bazı noktalara dikkat etmek önem taşır. Bebek yastığı, bebeğin başını ve boynunu desteklemek için yeterli büyüklükte, ancak bebeğin hareket etmesine engel olmayacak kadar küçük olmalıdır.

Bebek Yastığı Özellikleri

Bebeğiniz yastık kullanabilecek kadar büyüdüğünde bilinçli bir ebeveyn olarak en doğru seçimi yapmak istemeniz oldukça normaldir. Bebek yastığı seçimi söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken bazı özellikler şu şekildedir;

  • Boyut: Bebek yastıkları, bebeklerin başını ve boynunu uygun şekilde desteklemek için doğru boyutta olmalıdır. Bebek yastığı modelleri, genellikle 35×45 cm ya da 35×50 cm boyutlarında üretilir.
  • Malzeme: Bebek yastıkları, doğal ve alerjik reaksiyonlara neden olmayan malzemelerden üretilmelidir. Pamuk ve bambu gibi nefes alan kumaşlardan üretilen yastıklar, bebeklerin hassas ciltleri için ideal seçimdir.
  • Dolgu malzemesi: Bebek yastıklarının dolgu malzemesi de önemlidir. Dolgu malzemesi; yumuşak, destekleyici ve hipoalerjenik özellikte olmalıdır. Pamuk veya yün, bebek yastıklarında sıkça kullanılan dolgu malzemeleridir.
  • Kolay temizlenebilirlik: Bebek yastıkları, sık sık ter gibi sıvılarla temas edebileceği için kolay temizlenebilir olmalıdır. Yıkanabilir ve çıkarılabilir kılıf özelliği, yastığın temizlenmesini kolaylaştırır.

Bebeklerde yastık kullanımı için doğru zaman beklenmeli ve yastık seçimi özenle ele alınmalıdır. Bebeğinizin uyku kalitesini desteklemek için Hibboux’nun organik malzemelerle üretilen, doğal klima etkisi ve üstün ısı yönetimi sunan bebek yastığı modellerine hemen göz atın!

Bir Cevap Yazın