Yaza Hazırlık: Balkon Dekorasyonu Fikirleri

Yaz mevsiminin gelişi ve havaların ısınmasıyla birlikte camlarımızı, kapılarımızı açmak ve evlerimize yaz sıcağını davet etmek, kimi zaman da kendimizi bu güzel havalarda dışarıya atmak istiyoruz. Evden ayrılmak istemediğimiz zamanlarda ise balkonlar en sık uğradığımız durak noktası. Gerek sevdiklerimizle yemek yemek ya da kahve keyfi yapmak, gerekse de açık havada sakince kitabımızı okumak istediğimizde balkonlarımızı kullanıyoruz. Siz de balkonda vakit geçirmeyi seviyor, balkon dekorasyonu nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, balkon için dekorasyon fikirleri verdiğimiz bu yazımızda birçok fikir bulabilirsiniz.

Her Şey Zeminde Başlar

Balkon dekorasyonu yaparken en önemli noktalardan biri zemindir. Zeminde kullanılan malzeme ya da renge göre duvar rengi ya da mobilyalar gibi elementler de belirlenebilir.

Balkon zeminleri yağmur, çamur, güneş, nem gibi birçok dış faktöre direkt maruz kaldığı için dikkatle seçilmelidir. Birçok insan balkon zeminlerinde sudan etkilenmediği ve temizlemesi daha kolay olduğu için seramik tercih eder. Bununla birlikte, eğer tercihiniz seramikten yana değilse çim halı ya da ahşap karolar da tercih edilebilir. Burada önemli olan nokta, balkonunuz için belirlediğiniz temaya uygun bir zemin seçmektir. Seçtiğiniz zemin döşemesinin ardından bu döşemeye uygun bir kilim seçmeniz de balkonunuzun dekorasyonunda yardımcı olacaktır.

Balkonunuz Çiçek Açsın

Balkonunuzdaki birkaç çiçek, balkonunuzun boyutları nasıl olursa olsun onu güzelleştirir, size de sıcak havalarda şehrin içinden çıkıp doğaya dönüş hissi verir. Eğer balkonunuzda kullandığınız mobilyalar veya duvarlar farklı renklere sahipse, yeşil bitkiler kullanabilirsiniz. Ayrıca, daha sade bir balkona sahipseniz, renkli çiçeklerle ortamı canlandırabilirsiniz. Pembe, mavi, kırmızı, sarı,rengarenk çiçekleriniz balkon demirlerine astığınız saksılarda etrafınızı güzelleştirecek, balkonunuza canlı ve estetik bir görünüm sağlayacaktır.

Aydınlatma

Aydınlatma, bir ortamın göze nasıl hitap edeceğini belirleyen ilk faktörlerden biri. Gündüz saatleri için balkonunuzda kullanacağınız renkler ve objeler belirleyici iken, özellikle akşam saatlerinde doğru bir aydınlatma balkonda geçireceğiniz dakikaları daha keyifli kılar. Balkon dekorasyonu için duvarlara veya balkon demirlerine asabileceğiniz sarı tonlarda veya renkli led ışıkları düşünebilirsiniz. Tepeden aydınlatma tercih ederseniz, akşam saatlerinde gözlerinizin daha az yorulması için sarı ışık kullanmanızı öneririm. Bu şekilde ortama daha sıcak bir hava katmış olursunuz. Yerden aydınlatmalar ya da birkaç mum da akşam saatlerinde balkonlarınızı güzelleştirecektir.

Mekandan Tasarruf Sağlayabileceğiniz Mobilyalar Edinin

Balkonlar, sevdiklerinizle uzun saatler boyunca oturmak, kahve keyfi yapmak veya sıcak yaz akşamlarında yemek yemek için ideal yerlerdir. Ancak balkonlarınız geniş dış mekan mobilyaları için yeterince büyük değilse, farklı seçeneklere yönelmeyi deneyin. Akşam yemekleri veya kahve saatleri için katlanan, iç içe geçen, geniş alan kaplamayan masa ve sandalyeler tercih edebilirsiniz. Kırlent ve yastıklar kullanmak, balkon mobilyalarını tamamlayarak konfor ve canlı bir dekorasyon sağlar.

 

Siz de Hibboux’nun yıkamaya uygun, alerji ve bakteri karşıtı yastık çeşitlerini balkonlarınızda kullanın, sevdiklerinizle rahatça vakit geçirin..

Bir Cevap Yazın