Uyku Gelmemesi İçin Ne Yapılır?

Günlük hayatımızda zaman zaman işlerimizi zamanında bitiremediğimiz, kısıtlı vakitte çok şey yapmaya mecbur kaldığımız olmuştur. Kimi zaman çalışanlar işlerini belirtilen vakitte bitiremez, kimi zaman öğrenciler ödevlerini son akşama bırakır. İnsanlar çeşitli sebeplerden dolayı uykularını kaçırmak, daha fazla zaman elde etmek için uykuya karşı direnmek adına çeşitli yöntemler dener. Ancak uykunuz geldiğinde ayık kalabilmek için alabileceğiniz çeşitli önlemler mevcut. Gelin, uykunun gelmemesi için ne yapmalı, bir göz atalım.

En Ünlü Çözüm: Kafein

 

Kafein tüketimi, uyku kaçıran şeyler denince akla gelen ilk çözümlerden biridir. Kafein, insan beyninde uyarıcı bir etki yapan kimyasal bir madde olduğundan uykunun sebebi olan adenozini geçici olarak baskılar ve daha dinç, uyanık hissetmenize sebep olur. İdeal kafein miktarı kişiden kişiye değişse de, ortalama bir insanda kafeinin etkisinden bahsetmek için kafein alımının 250-400 mg arasında olması beklenir. Elbette, sık sık kafein tüketen insanların bu dozdan etkilenmemesinin mümkün olmadığını söylemekte fayda var.

Kafein çeşitli içecek ve yiyeceklerde karşımıza çıkar. Sıklıkla tüketilen çay ve kahvenin yanı sıra bitter çikolata, enerji içecekleri, yeşil çay ve birtakım tıbbi ilaçlar da kafein içerir. Vücutta etkili olması için ortalama 30-60 dakikaya ihtiyaç duyan kafein, doğru dozda kullanıldığında sadece dinç hissettirmekle ve uykuyu kovmakla kalmaz, metabolizmayı hızlandırmak gibi faydalar da gösterir. Uykunuzu kaçırmak istediğinizde bir fincan kahve ile kendinizi daha dinç hissetmeniz mümkün.

 

Hareket Edin

 

Hareket etmenin, düzenli egzersiz ve spor yapmanın insan bedenine ve zihnine ne kadar faydalı olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Ancak daha az bahsi geçen bir faydası da var ki, o da uyku açmak. Hafif egzersizler ve yürüyüşler yapmak vücutta kan akışını hızlandırır. Bu da canlanmanızı ve kaslarınızın açılmasını sağlar. Elbette yorucu egzersizler ve çok hareket etmek yorgunluğa sebebiyet verip uykunun gelmesini kolaylaştırabilir, bunun için çok yorulmadan yapacağınız basit egzersizler, örneğin açık ve temiz bir havada kısa bir yürüyüş, uykunuzun açılmasına yardımcı olur.

 

Soğuk Bir Duş İle Canlanın

 

Uyumamak için ne yapılır sorusunun en sık verilen cevaplarından biri de soğuk su diyebiliriz. Soğuk suyla duş almanın birçok faydasının olduğu da bilinen bir gerçek. Çünkü soğuk su vücudu ve zihni canlandırır. Bu nedenle birkaç dakikalık soğuk duş alarak enerjinizi yükseltebilir, metabolizmanızı hızlandırabilir ve kan akışınızı canlandırabilirsiniz. Duş almak için vaktiniz yoksa, belirli aralıklarla yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Uykunuzu açıldığını ve sizi canlandırdığını hissedeceksiniz.

 

Hareketli Müzikler Dinleyin

 

Dinlediğimiz müziğin ruh halimizi etkilediğini hepimiz biliyoruz. Ders çalışırken ya da bir işe odaklanmak istediğimizde hafif tempolu müziklere yönelebiliriz. Örnek olarak klasik müzik sıklıkla tercih edilir. Spor yaparken, ya da enerjimizi yükseltmek istediğimizde ise hareketli müzikler seçeriz. Uyanık kalmak istediğiniz durumlarda da canlı, tempolu müzikler dinlemek sizi daha uyanık tutacaktır. Hatta müziğin ritmine kapılıp biraz hareket etmek isterseniz, uykunun sizi yavaşça terk ettiğini görebilirsiniz.

 

Uykunuzun gelmemesi için yapabileceklerinizi bir araya topladık. Tam tersi, kolayca uykuya dalmak istiyorsanız Hibboux uyku aksesuarlarına göz atabilirsiniz. Güzel bir uyku için gerekli ortamı sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın