Yaz Tatilinde Bebeğinizin Uyku Rutinini Sürdürmenin Yolları

Yaz Tatilinde Bebeğinizin Uyku Rutinini Sürdürmenin Yolları

Yaz tatili eğlenmek, zihni boşaltmak ve bir o kadar da dinlenmek için ideal bir zaman. Yeni sezona enerjik bir başlangıç yapabilmek ve tatilin hakkını vererek bol bol dinlenmek için ise kaliteli bir uykuya ihtiyacınız var. Ancak ailecek çıktığınız tatillerde bebeğiniz uyuyabildiği ölçüde dinlenmeye imkanınız olabilir. Peki bebeklerde uyku rutini nasıl sürdürülür, bebeğinizin yaz tatilinde de rahat rahat uyuyabilmesi için neler yapabilirsiniz?

Bebeğinizin Yaz Tatilinde Rahat Uyumasını Sağlayan İpuçları

Bebeğinizle çıktığınız yaz tatili deneyimini sorunsuz tamamlamak için bebeğinizin her zamanki uyku rutinini sürdürmesi önemli. Mekan değişikliği ve yaz sıcakları üst üste gelince bebeklerin bir miktar huzursuz hissetmesi ve içinde bulundukları durumu yadırgaması normal. Ancak vereceğimiz etkili ipuçları sayesinde bebeğiniz de siz de mükemmel bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz:

 

  • Gideceğiniz yer neresi olursa olsun, bebeğinizin her zaman rahat ettiği pikeyi ve yastığı götürmenizde fayda var. Çünkü bebekler hassas ve duyuları yüksek olan canlılar, uyku rutinini devam ettirmek istiyorsanız bazı alışkanlıklarını da devam ettirmesine olanak verin.
  • Otelde konaklayacaksanız size bebek yatağı temin edebilirler ancak bu yataklar da sınırlı sayıda olabilir. Bu nedenle katlanabilir portatif bir yatak temin etmeniz yerinde olacaktır.
  • Yaz mevsiminde özellikle tatil beldeleri bebeğinizin uyku konforunu etkileyecek sıcaklıkta olabiliyor. Nevresim takımını, çarşafını ve yorganını yüzde yüz pamuk, nefes alabilen yüzeye sahip, terletmeyen ve nem emici yapısıyla ferahlatan seçebilirsiniz. Bebeğinizin uyku kalitesini artıran kampanyalı ürünler için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Uykudan önce kaldığınız odayı güzelce havalandırın ve içeriğe oksijen girmesine izin verin ancak sivrisineklere karşı çok dikkatli olmalısınız. Havalandıracağınız odada sineklik olması artı puan.
  • Bebeklerde uyku rutini, bebeğinizi uyutmak için başvurduğunuz eski yöntemleri sürdürdüğünüzde sağlanıyor. Ninni ile uyutuyorsanız aynı rutine sadık kalmaya özen gösterin. Gideceğiniz yer ile yaşadığınız yer arasında saat farkı yoksa aynı saatte uyumasını sağlayın.
  • Diyelim ki yaşadığınız bölgeyle saat farkı olan bir ülkeye gidiyorsunuz. Bebeğinizin uyku konforunu devam ettirmek için tatilden birkaç gün önce 15-20 dakika daha erken uykuya dalmasını sağlayın.
  • Bebeğinizin sevdiği bir oyuncak veya obje, uyku anında onun rahat ve güvende hissetmesini sağlar. Yaz tatiline çıkarken bavulunuza bu eşyaları koymayı unutmayın.
  • Yaz tatilinde bebeklerde uyku rutini sağlamak ve bebeğinizin uykuya dalması için gereken sıcaklık 18°C. Şartlar elveriyorsa bebeğinizin uyuyacağı odayı 16°C – 20°C aralığında tutmaya özen gösterin.
  • Elbette ki ilk gün bebeğinizin alışması zor olacaktır. En önemlisi sabırlı olun ve yukarıda sıraladığımız maddeleri bir bir uygulamayı ihmal etmeyin.

 

Bebeklerde uyku rutini sürdürme yolları ile yaz tatilinde bile bebeğinizin rahat ve deliksiz bir uyku çekmesini sağlayıp, tatilinizi gönül rahatlığıyla ve en verimli şekilde tamamlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın