Sıcak Yaz Gecelerinde Uyku Kalitesi Nasıl Korunur?

Uyku kalitesini sekteye uğratan ve normalin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle sık sık uykunuz bölünüyor olabilir ve “yazın nasıl uyunur?” diye kara kara düşünüyor olabilirsiniz. Sıcakta nasıl uyunur diye merak edenler için, yaz gecelerinde uyku kalitesini artıracak ve rahat, deliksiz bir uyku sağlayacak önerilerimiz var!

Sıcak Havalarda Rahat Uyumanın 10 Yolu

Yazın, sıcak havaların etkisiyle uykuya dalmak veya rahat uyuyabilmek bir problem haline geliyor. Bu durum da günlük yaşantımızda yeterince konsantre olamamaya, dikkat eksikliğine, halsizliğe ve performans düşüklüğüne neden oluyor. Genel olarak sağlıklı bir yaşamın anahtarı haline gelen kaliteli ve sağlıklı uyku, yaz mevsiminde de sağlığımızı etkileyen bir unsur. Tabii gerek maddi açıdan, gerekse çeşitli hastalıkları beraberinde getirmemesi adına klimayı sürekli açık tutmak mümkün değil. Peki yazın nasıl rahat uyunur?

1.   Uyku Alışkanlıklarınızı Sürdürmeye Devam Edin

Uyku düzenini korumak her mevsim önemli. Normalden daha geç yatağa girmek ya da düzeninizde ufak değişiklikler yapmak yazın da uyku kalitenizi düşürüyor. Sıcaklar bazı alışkanlıklarınızı değiştirme ihtiyacı yaratsa da her zaman aynı saatte uyumaya ve uyanmaya özen gösterin.

2.   Uykudan Önce Odanızı Havalandırın

 

Uyku esnasında pencerelerinizi kapalı tutmayı tercih ediyorsanız, uyumadan önce mutlaka odanızı havalandırın ve içeri bir miktar oksijen girmesine izin verin. Böylece hem odadaki sıcaklığı düşürmüş olacak hem de temiz havayla daha rahat uyumuş olacaksınız.

3.   Gün İçinde Uyumamaya Özen Gösterin

Kabul ediyoruz; öğlen sıcaklarının uyku getiren bir özelliği var. Ancak kendinizi bu noktada frenlemeye çalışın ve gece uykuya dalmanızı engelleyen veya uykunuzu bölmeye sebep olabilen öğle uykusundan uzak durun.

 

4.   Perdeleri Kapalı Tutun

 

Her ne kadar geceleri güneş uykumuzu etkileyen bir unsur olmasa da yazın sabahın erken saatlerinde odanıza sızan güneş ışınları normalden daha erken uyanmanıza sebep olabilir. Bu nedenle yatmadan önce perdeleri veya varsa panjurları kapatın.

 

5.   Pamuklu Çarşaflar Kullanın

Serin tutma özelliğiyle bilinen pamuklu çarşafların aynı zamanda teri emen bir yapısı da var. Bu nedenle yazın pamuklu çarşaflar kullanmak, sıcaklardan minimum etkilenmenizi sağlayacaktır. Çarşaf haricinde kullanacağınız pike ve yastık kılıfının da pamuklu olmasına dikkat edin.

 

6.   Sıcak Su Torbalarından Faydalanın

 

Kulağa garip gelse de, sıcak su torbalarını yalnızca kış mevsiminde kullanmanız gerekmiyor. Buzlu suyla dolduracağınız sıcak su torbası, uyurken serinlemenize yardımcı olacaktır.

7.   Ergonomik Bir Yatak Tercih Edin

 

“Yazın nasıl uyuyacağız?” sorusunun en etkili cevaplarından biri, yatak kalitesinde saklı. Rahat bir uyku uyumanızı sağlayan ve vücudu destekleyen ergonomik yapıdaki yataklar, sıcaklarda da deliksiz uyumanıza destek oluyor. Bunun dışında nefes alan kumaş teknolojisine sahip yataklar da sıcaklığı kontrol etmeye yardımcı oluyor. Sağlıklı bir uykunun en önemli gerekliliklerinden olan kaliteli ve insan sağlığını destekleyen yataklar, aynı zamanda yaşam kalitenizi de yükseltiyor.

 

8.   Yatmadan Önce Ilık Duş Alın

 

Soğuk duş sizi fazlasıyla rahatlatsa da, vücut ısınızda ani değişikliğe sebep oluyor. Bu durumda vücut, ısıyı korumaya yönelik tepki veriyor. Soğuk su yerine ılık suyla duş almayı tercih edin. Bunu rutin haline getirmek yatmadan önce sizi rahatlatacaktır.

 

9.   Uykudan Önce Sıvı Tüketmemeye Çalışın

Yaz mevsimi bol bol sıvı tüketmeyi gerektiriyor. Sağlığınız için gün içerisinde yeterli ölçüde su tüketmeniz şart; ancak uyumadan bir süre önce sıvı tüketimini bırakmak, uyku esnasında tuvalete gitme ihtiyacınızı önlüyor ve deliksiz uyumanıza yardımcı oluyor.

 

10.                 Bütün Elektronik Aletleri Kapatın

Elektronik aletlerin genel olarak uyku kalitesinde düşüşe yol açtığı bir gerçek. Akıllı telefonlar hayatımıza girmesiyle birlikte, geceleri telefona bakarak uyuyakalmak pek çok kişi tarafından bir alışkanlık haline geldi. Ancak bu durum ışığa fazla maruz bıraktığı için uyku sağlığını da etkiliyor.

 

Öte yandan elektronik cihazları açık bıraktığımızda gece boyu ısı yaymaya devam ediyor ve ortamdaki sıcaklığı da etkiliyor. Bu nedenle uykudan önce hepsini kapatmaya mutlaka özen göstermelisiniz.

 

Tüm bu öneriler haricinde elbette ki beslenme düzeninize dikkat etmek, aşırı baharatlı yiyeceklerden uzak durmak, gün içerisinde çok fazla kafein tüketmemek ve uykudan önce alkol kullanmamak yazın daha rahat uyumanızı sağlıyor. Yaşam tarzınızda gerçekleştirebileceğiniz ufak değişiklikler ve önerilerimizle birlikte sıcak havalara meydan okuyarak rahat bir uyku çekmeye hazır olun.

Bir Cevap Yazın