Yaz Bahçesi Dekorasyon Önerileri

Gün içindeki stresi azaltan ya da hafta sonu huzurla dinlenmenizi sağlayan yaz bahçeleri, kişisel zevklerinize uygun dekore edildiğinde daha da güzelleşiyor. Bahçenizde dostlarınızla vakit geçirmek ve dinlenmek kadar, dekorasyonuna özen göstermek ve çiçeklerle ilgilenmek de ayrıca terapi etkisi yaratıyor. Peki yazın bahçenizi nasıl dekore edebilirsiniz? Yaz bahçesi dekorasyon önerileri için yazımızı okumaya devam edin.

 

1.   Bahçenizdeki mobilyaları boyayın

Yetiştirdiğiniz çiçekler kadar, bahçenizde kullandığınız mobilyalar da estetik görünümü bir anda değiştirebiliyor. Bahçenizdeki mobilyaları yaz mevsiminin enerjisini yansıtan canlı renklere boyayabilir, bambaşka bir atmosfer yaratabilirsiniz. Kullandığınız boyanın dış mekana uygun olmasına dikkat edin. Özellikle ahşap mobilyalar, tercih ettiğiniz renklerle bahçenizde sıcak ve samimi bir hava yaratıyor.

2.   Bahçenizi ışıklandırın

Kullanacağınız ışıklandırmalar, yaz gecelerinde bahçenizdeki keyfi ikiye katlayacak. Bunun için fener sarkıtlar ve led ışıklardan faydalanabileceğiniz gibi bitkilerinizle dekore edebileceğiniz pilli dekoratif ışıklandırmaları da kullanabilirsiniz. Ek olarak, yaz bahçesi sofralarını süsleyen şamdanlar ve mumlar da bambaşka bir alan yaratmanız için ideal. Fakat rüzgarlı günlere dikkat edin, olası yangın riskine karşı önlemleriniz hazır olsun.

 

3.   Sadece size ait rahat bir köşe yaratın

Bahçenizde kendinizi rahat hissedebileceğiniz size özel bir alan yaratabilirsiniz. Bu alan tamamen nasıl konfor elde edebileceğinize göre değişir. İster yer minderlerinden faydalanarak minik bir oturma alanı oluşturun, ister hamak tercih edin ya da bahçeye uygun bir koltukla kişisel alanınızı taçlandırın. Burada dinlenebilir, kitabınızı okuyabilir veya dilediğiniz hobiyi gerçekleştirebilirsiniz. Böyle bir alan yaratmak için bahçeye ihtiyacınız yok, balkonunuz varsa orada da küçük bir dinlenme köşesi oluşturabilirsiniz. Daha fazla balkon dekorasyon fikirleri için buraya tıklayabilirsiniz.

 

4.   Dekoratif bahçe süslerini kullanın

Bahçenizde kullanabileceğiniz sayısız dekoratif ürünler mevcut. Zevkinize özel bir seçim yaparak yaz bahçenizi renklendirebilirsiniz. Rüzgar çanı farklı görünümleri ve çeşitleriyle bahçe süslemek için ideal objelerden. Rüzgar çanının rüzgar estikçe çıkardığı rahatlatıcı ses, farklı bir atmosfer elde etmenizi sağlar. Ağaçlara asabileceğiniz dekoratif ürünler de bulunduğunuz ortamı zenginleştirirsiniz.

5.   Hamak keyfini doyasıya yaşayın

Yaz bahçesi, hamak keyfini dilediğiniz gibi yaşayabileceğiniz bir ortam. Üstelik çocuklarınız da varsa hamak edinerek onların oyalanabileceği bir alan yaratmış olursunuz. Ya da onlar oynarken siz de favori kitabınızı okuyarak hamakta keyif yapabilirsiniz.

 

6.   Bahçenizi mevsim çiçekleriyle güzelleştirin

Yaz bahçesi dizaynı çiçeklerle zenginleşiyor! Yaz aylarında yetişen çiçekler ekmeden bahçeniz eksik kalır. Petunya, begonya, lavanta, zambak ve papatya gibi çiçekleri bahçede dilediğiniz yerde yetiştirmeye başlayın. Bunu yalnızca dekoratif bir görünüm elde etmek için değil, yeni bir hobi edinmek için de yapabilirsiniz. Çünkü çiçek yetiştirmenin rahatlatıcı bir etkisi olduğu gerçek.

 

7.   Çocuklarınızla birlikte bitkilerin saksılarını boyayın

Yaz bahçesi dekorasyonu ve minik bir etkinlik önerisi: Saksıları boyamak! Hayal gücünüzü konuşturun ve edindiğiniz düz renkteki saksıları dilediğiniz çizimle renklendirin. Böylece bahçenizi dekore ederken hayal gücünüzden bir parça görmek sizin için daha keyifli olacaktır.

 

8.   Yapay çiçeklerden de faydalanın

Özellikle bahçe masasında yapay çiçekler kullanarak bakım gerektirmeyen bir estetik görünüm elde edebilirsiniz. Yaz bahçesinde masa dekorasyonu da çok önemli. Dostlarınızla geçireceğiniz vakti keyifle değerlendirmek için masanızda farklı çeşitlerde yapay çiçekler bulundurabilir, yemek yerken sunumu güzelleştiren alternatifler üretebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın