Sabahları Yataktan Kalkmadan Yapabileceğiniz Egzersizler

Sabah sporu, güne daha zinde ve enerjik başlamanıza yardımcı oluyor. Üstelik sabah egzersizi yapmak için yatağınızdan kalkma zorunluluğunuz da yok. Spor salonuna gitmek ya da dışarıda yürümek sizi zorluyorsa yatak egzersizleri ile güne güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. İşte yataktan kalkmadan yapabileceğiniz hareketler!

Sabah sporuna başlamadan önce birkaç kez burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan vererek kendinizi rahatlatın. Evde egzersizlerinizi yaparken de aynı şekilde nefes almaya devam edin.

Yarım Köprü

Sabah sporunuzda bu hareketi yapmak için önce sırtüstü duruştayken dizlerinizi bükün ve ayaklarınızın düz bir şekilde yatakla temas etmesini sağlayın. Bacaklarınızın kalça genişliğinde açılmış olduğundan emin olun. Sonrasında kuyruk kemiğinizi kaldırın ve üst vücudunuz omuzdan kalçaya diz düz bir çizgi çizene kadar yukarı doğru itin. Kuyruk kemiğinizi kaldırıp kalçalarınızı sıkın ve 30 saniye bekleyin. Sonrasında indirip yeniden aynı pozisyona geçin. Bu hareketi 3 kez yapmanız yeterli.

Bacakları Kaldırma

Bacakları indirip kaldırmak karın ve kalça kaslarınızı güçlendiriyor, kan dolaşımının iyileştirilmesine yardımcı oluyor. Yatakta bacaklarınızı kaldırırken sırtınızın yatağa yapışık olduğundan emin olun ve kollarınızı yanlarda sabit tutun. Ardından sağ bacağınızı kaldırın. Bu esnada bacağınız ve kalçanız 90 derecelik bir açı oluşturmalı. Sağ bacağınızı indirip aynı hareketi sol bacağınızla da yapın. Hareketi her iki bacağınız için 10’ar kez yapmanız yeterli.

Plank

Yatağınızda yapacağınız sabah sporuna plank hareketini de ekleyebilirsiniz. Yüzüstü bir şekilde uzanın. Bacaklarınızın birbirine iyice yapıştırın. Dirseklerinizle omuz hizasında açıp onlardan destek alarak kalkın. Aynı esnada ayaklarınız yukarıda sadece ayak parmaklarınız yatağa değecek. Plank pozisyonunu aldıktan sonra kalabildiğiniz kadar aynı pozisyonda bekleyin ve bu esnada karın ile kalça kaslarınızı sıkın.

Mekik

Karın kasları için en etkili hareketlerden biri olan mekik de sabah sporu için yataktan çıkmadan yapabileceğiniz hareketlerden. Bu hareketi yapmak için sırtüstü uzanın, ayaklarınız yatağa yapışık olacak şekilde dizlerinizi kaldırıp kırın. Ellerinizle başınızın arkasını destekledikten sonra sırtınızı yavaşça kaldırıp indirin. Hareketi 15-20 kez tekrarlayın.

Mutlu Bebek Pozu

Sırtüstü pozisyonda her iki dizinizi göğsünüze doğru çekin. Ardından ayaklarınızı ellerinizle kavrayın. Ellerinizle ayaklarınızın ortasını tutabilir veya parmaklarınızı ayak başparmağının etrafına sarabilirsiniz. Sırtınızı yatağa yapışık tutarak ayak tabanlarını yavaşça tavana doğru çekin. Aynı anda dizleri hafifçe açmaya başlayın. Bu gergin duruşu 20-30 saniye bozmamaya ve tekrar etmeye çalışın.

Evde spor yaparken de size destek olacak, uyku kalitenizi artıracak bir yatak arıyorsanız Hibboux’nun birbirinden rahat yataklarını hemen inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın