Evden Çalışma Düzeni Nasıl Olmalı?

Grafik tasarımcılar, metin yazarları, yazılım uzmanları, muhasebeciler ve işlerini bilgisayar üzerinden gerçekleştirebilen mesleklere sahip kişiler, artık evden çalışmaya ve zamanlarını daha verimli kullanmaya odaklanmış durumda. Freelance ya da tam zamanlı olarak evden çalışmaya yeni başladıysanız ya da bir düzene ihtiyacınız varsa önerilerimize göz atabilirsiniz.

Özel Bir Çalışma Alanı Oluşturun

Eğer evden çalışmaya başlayacaksanız özel bir alana ihtiyacınız var. Bir çalışma odanız varsa harika. Ancak evinizde çalışmaya ayıracak boş bir odanız yoksa dilediğiniz bir odanın bir köşesini çalışma alanınıza çevirebilirsiniz. Pek çok kişi balkondan salona hatta yatak odasına kadar pek çok mekana yeni bir masa ekleyerek ya da var olan eşyaları düzenleyerek kendilerine özel bir yer oluşturuyor. Eğer geniş bir yüzeye ihtiyacınız yoksa koltukta ya da yatakta da çalışabilirsiniz. Bedroom Office fikri tam size göreyse katlanabilir ve kolayca saklanabilir portatif laptop masaları ya da sehpalarına göz atabilirsiniz.

Sabah Rutini Oluşturun

Özellikle tam zamanlı çalışan bir şirket için home ofis çalışıyorsanız bir sabah rutini oluşturarak daha verimli çalışabilirsiniz. İşe başlama saatinizi belirleyip ya da size verilmiş saati göz önünde bulundurup güne bu saatten 1-2 saat önce başlayabilirsiniz. Böylece tam iş saatinde kalkıp pijamalarınızı çıkaramadan, kişisel bakımınızı, kahvenizi ya da kahvaltınızı yapamadan masa başına oturmak zorunda kalmazsınız. Sadece 1 saat daha erken uyanarak sabah rutinlerinizi tamamlayıp çok daha dinç ve canlı bir şekilde işe başlayabilirsiniz.

Çalışma Saatlerinizi Düzenleyin

Gün içerisinde hangi saatler arasında, toplamda kaç saat çalışacağınızı belirlemek evde daha düzenli ve verimli çalışmanıza yardımcı oluyor. Bunun için haftalık bir program da çıkarabilir, yapacağınız işleri ve yoğunluğunuza göre günlere özel çalışma ve mola saatlerini belirleyebilir, uygunluğunuza göre kendinize tatil günleri de belirleyebilirsiniz.

Evden Çalışmanın Avantajlarından Yararlanın

Evden çalışmak tam zamanlı bir ofiste çalışmaktan daha avantajlı olmalı değil mi? Bu avantajların farkına varıp çalışma düzenizi bozmadan kendinizi motive edebilirsiniz. İşiniz erken bittiğinde erken paydos ederek, yoğun olmadığınız günlerde çalışma saatinden yarım saat ayırıp sevdiğiniz kurabiyeleri pişirerek işinize olan motivasyonunuzu da artırabilirsiniz.

İş Saatlerinden Sonra Yapacak Bir Rutin Belirleyin

Sabah rutininiz ve iş planınız hazır. Bunlara bir de kapanış ve iş sonrası rutini eklerseniz evden çalışmak için gereken düzeni tamamen kurabilirsiniz. Elbette ki anlık işler yüzünden daha çok çalışmanız gereken durumlar yaşanıyor. Ancak sıradan bir günde işinizin kaçta biteceğini belirleyip bundan sonra yapacağınız bir aktivite seçerseniz gününüzü de verimli geçirmiş olursunuz. Örneğin, iş bitiminden sonra yolda vakit kaybetmeyeceğiniz için bu vakti yoga yaparak, podcast dinleyerek ya da köpeğinizi yürüyüşe çıkararak değerlendirebilirsiniz. Önemli olan bilgisayarınızı kapatıp zihninize işinizin bittiğini kabul ettirmek.

Bir Cevap Yazın