Kahve Uyku Kaçırır mı?

Dünya üzerindeki en popüler uyarıcı maddelerden biri olan kafein; kahve çekirdeği, çay yaprağı, kola cevizi ve kakao kapsülü başta olmak üzere 60’ın üzerinde bitkide doğal olarak bulunuyor. Ancak çay ve çikolata gibi pek çok gıda ile birlikte neredeyse her gün tüketilen kafeinin en çok kahve yoluyla vücuda girdiği biliniyor. Bu da akıllara “Kahve uyku kaçırır mı?” efsanesini getiriyor. Kahvenin gerçekten uyku kaçırıp kaçırmadığını merak ediyorsanız okumaya devam edin!

Kahvedeki Kafein Uyku Kaçırır mı?

Kafein, birçok gıdada doğal olarak bulunan uyarıcı bir madde. Bu nedenle uyanır uyanmaz ya da gün içinde tüketilen bir fincan kahve daha zinde hissetmenize yardımcı oluyor. Ancak kafein, yalnızca beyindeki uyku kimyasallarını etkisiz hale getirip vücudumuzdaki adrenalin üretimini artırarak gün boyu daha canlı hissetmenizi sağlıyor. Yani aslında harika bir uykunun yerini tutmuyor.

Uzmanlar, gün içerisinde tüketilen bir fincan kahvenin sağlığa zararının gözlenmediğini söylüyor ancak bir fincan kahveden fazlası aşırı kafein tüketimi olarak kabul edildiği için uzun vadede baş ağrısı, yorgunluk ve kas ağrısı gibi sonuçlar doğurabilir. Uykusuzluk da bu sonuçlardan biri. Aşırı kafein tüketimi nedeniyle uykusuzluk çekebilir, bu yüzden canlı hissedeyim derken tam tersi yorgun hissetmeye başlayabilirsiniz. Siz de dünya üzerindeki pek çok kahveseverden biriyseniz uykusuzluk problemleri yaşamamak için günde bir bardaktan fazla kahve içmemeye özen göstermelisiniz.

Kafeinin Uykuya Olan Etkisi Nasıl Azaltılır?

Fazla kafein tüketiminden dolayı rahatsızlık duyuyor; endişe, kalp çarpıntısı, sık tuvalete çıkma ve uyku bölünmesi gibi problemler yaşıyorsanız işe günlük tükettiğiniz kahve sayısını azaltarak başlayabilirsiniz. Ayrıca daha kaliteli bir uyku için alabileceğiniz birkaç önlem de mevcut.

Kahve tüketimini azalttıktan sonra uyku düzeninizin bozulmadığından emin olmalısınız. Yatağa her gün aynı saatte girmek, uyuyamasanız bile dinlenmenizi sağlayacaktır. Ayrıca yatak odanızda televizyon ve telefon gibi uyaranların olmadığından emin olduktan sonra sıra konforunuzu sağlamaya geliyor. Doğru yatak seçimi de kafeini azalttıktan sonraki süreçte uykunuzu geri kazanmanıza yardımcı oluyor. Dilerseniz Hibboux yatak çeşitleri arasından hem konforlu hem doğal yatak modellerini inceleyebilir, size en uygun olanı anında seçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın