Bel ve Sırt Ağrıları Çekenleri Rahatlatacak Uyku Önerileri

Bel ve sırt ağrıları, genellikle masa başında çalışanların, ağır yük taşıyanların, fazla kilolu ve hareketsiz olan kişilerin ortak problemidir. Bu problem bazı dönemlerde uyku saatlerinize de olumsuz etki edebilir. Ancak hafif ya da şiddetli, nasıl bir ağrı yaşıyor olursanız olun birkaç yöntemle daha konforlu uyumanız mümkün. İşte bel ve sırt ağrısı çekenlerin uyku problemleri için bir araya getirdiğimiz birkaç öneri…

Size Uygun Bir Pozisyonda Uyuyun

Bazı uyku pozisyonları hem sırt hem de bel ağrısının azalmasına yardımcı olabilir. Örneğin; bacaklarınızın altına bir yastık koyarak gece boyunca belinizi destekleyebilirsiniz. Eğer yana yatmayı sevenlerdenseniz yastığı iki bacağınızın arasına koyup biraz yukarı doğru çekmeyi tercih edebilirsiniz. Sırtüstü yatmayı sevenlerdenseniz hem dizlerinizin arkasına hem de bel boşluğunuza birer küçük havluyu rulo şeklinde sarıp koyabilirsiniz. Ayrıca bel ve sırt ağrılarının hafiflemesi için yüzüstü yatmaktan kaçınmalısınız. Ancak uykuya dalabildiğiniz tek poziyon buysa karnınızın altına yumuşak bir yastık koyarak belinizdeki baskıyı biraz olsun hafifletebilirsiniz. Unutmayın; yanlış uyku pozisyonu kaynaklı bel ve sırt ağrıları genellikle bu bölgelerin boşlukta kalıp yeterince desteklenmemesinden ortaya çıkar. Ağrınızı hafifletmek için belinizi desteklerseniz uykuya daha kolay dalmanız mümkün.

Yastık Seçimini Doğru Yapın

Omurga sağlığınızı korumak için kullandığınız yastığın baş ve boyun bölgenizin şeklini alması ve bu bölgeler arasında boşluk kalmaması gerekir. Bu nedenle yastık tercihinizi omurganızın üst kısmını destekleyerek sırt ağrılarınızı da hafifletecek modellerden yana yapabilirsiniz. Sırtüstü uyuyorsanız yastığınız, mutlaka boynunuz ve yatak arasındaki boşluğu doldurmalı. Eğer yana yatarak uyuyorsanız da başınızın vücudunuzun kalan bölümüyle aynı hizada olmasını sağlayacak kalın bir yastık tercih edebilirsiniz. Ayrıca sırt ağrılarınızı tetiklememesi için kullandığınız yastığın kesinlikle omuzlarınızın altında kalmamasına da özen göstermelisiniz.

İyi Bir Yatakta Uyuyun

Akut ya da kronik bel ya da sırt ağrısı çekiyorsanız uyku pozisyonunuz ve yastık seçiminizde yapacağınız iyileştirmelerin yanı sıra gününüzün üçte birini geçirdiğiniz yatağınızda da değişiklik yapabilirsiniz. İyi bir yatakta uyumanın bel ve sırt ağrılarınızı ne kadar hafiflettiğini ancak tecrübe ettiğinizde anlayabilirsiniz. Daha kaliteli uyku için yatak seçimi yaparken vücut şeklinizi göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin; kalçalarınız belinizden genişse yumuşak yatak çeşitleri sizin için daha uygun olabilir. Ancak kalça ve bel ölçüleriniz birbirine yakınsa belinize daha çok destek gerektiği için nispeten daha sert yatakları tercih edebilirsiniz.

Tüm Hibboux yataklar, omurga sağlığınız göz önünde bulundurularak üretilmiştir. Doğal yatak seçenekleri arasından vücudunuza uygun olanı sepetinize ekleyebilir, alışverişinizi kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın