Doğru Yastıkla Horlamaya Son

Siz de dünya üzerindeki %45’lik kesimde yer alan ve sabah kahvaltılarında kötü şakalara maruz kalanlardan mısınız? Horlama, ciddi bir uyku rahatsızlığı olsa da aslında çoğu vakanın birkaç basit yöntemle çözüldüğü biliniyor. Örneğin; horlamanızın arkasında yatan sebep yastığınız olabilir. Kendiniz için doğru yastığı bulduktan sonra sabah kahvaltılarının eğlence konusu olmaktan kaçabilirsiniz. Hatta geceleri horladığınız için uyutmadığınız eşinizin de bu durumdan memnun olacağına eminiz. Sizin için hazırladığımız doğru yastık seçme rehberine hemen göz atın!

Horlama Nedir?

Tıpkı ses tellerimizin titreşip konuşmamıza yardımcı olması gibi horlama da havadaki partiküllerin ses dalgaları oluşturmasına sebep olan titreşimlerden kaynaklanır. Ancak horlama, maalesef konuşurken çıkardığımız ses gibi doğal bir ses türü değil. Uyurken boğazın arkasında rahatlayan bazı kasların daralması ve hatta kapanması nedeniyle sağlıklı bireylerde de görülüyor. Ağız ve akciğerlere sabit bir akımla giremeyen hava horlamaya neden oluyor. Bu kasların daralma ya da kapanmasının farklı sebepleri var. Bu nedenle, özellikle ağır horlama problemleri olan kişilerin mutlaka bir uzman yardımı alması gerekiyor. Ancak hafif problemlerin temelinde genellikle yatış bozuklukları, yanlış yatak ve yastık seçimi yatıyor. Kısacası yatak odanızda yapacağınız küçük birkaç değişiklikle uyku kalitenizi artırmanız mümkün.

Horlamayı Azaltmaya Yardımcı Olacak Yastık Çeşitleri

Sabahları kuru bir ağız ve belki de baş ağrısıyla uyanmanıza neden olan horlamanızı azaltmaya yardımcı olacak pek çok yöntem mevcut. Doğru yastık seçimi ise en etkili yöntemlerden biri diyebiliriz. Seçiminizi yaparken tercihinizi özellikle bu sorun için özel olarak tasarlanan ürünlere göz atabilirsiniz. Peki, horlama karşıtı yastıkların özellikleri nelerdir?

Horlamanın azalmasına yardımcı olan yastıklar, genellikle hipoalerjenik maddelerden yapılıyor. Ayrıca çamaşır makinesinde yıkanabilir bu yastıklar, kısa sürede kuruduğu için kullanması da oldukça pratik. Sık seyahat ediyorsanız horlama karşıtı seyahat boy seçenekleri tercih edebilir, yolculuğunuz ya da otelde kaldığınız günler boyunca konforun tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle tencel yastık modelleri, çift kullanım avantajı sunduğu için seyahatleriniz için daha kullanışlı olabilir. Daha yumuşak bir model arıyorsanız pamuk yastık çeşitlerini de inceleyebilirsiniz.

Horlama karşıtı ürünlerin bir diğer ortak özelliği ise başınızın ve omzunuzun aynı hizada kalması için tasarlanmış olmaları. Kısacası, ne çok sert ne de çok yumuşak olan bu yastıklar sayesinde daha rahat nefes alabilirsiniz. Özellikle yün yastık ve bambu yastık modelleri arasından amaca yönelik olanları seçebilirsiniz. Yastığınızın hem vücudunuza hem de çevreye duyarlı olmasını istiyorsanız da tercihinizi çevresi elyaf yastık modellerinden yana yapmanız mümkün.

Hibboux’nun özenle tasarladığı yastık modelleri arasından dilediğiniz seçimi yapabilir, horlama probleminizle en kısa sürede vedalaşabilirsiniz.