Uykusuzluk Vücudunuza Ne Yapıyor

Uykusuzluk sorunu yaşayan kişiler kısa ya da uzun vadede çeşitli rahatsızlıklarla karşılaşabiliyor. Hem fiziksel hem de zihinsel performansımızı olumsuz etkileyen uykusuzluk vücudumuza ne yapar, en sık hangi sorunlara yol açar yazımızda bulabilirsiniz.

Kalp Sağlığına Zarar Verir

Kan basıncı ya da iltihaplanma gibi hem kalbinizi hem de damarlarınızı sağlıklı tutmak için gerekli süreçlerin doğru işlemesi için uykunun yeri çok önemli. Bunun yanında vücudun kan damarlarını ve kalbi iyileştirme, onarma süreçlerini gerçekleştirmesi de uyku esnasında gerçekleştiriliyor. Tüm bunlar yeterince uyuyamayan kişilerde kalp krizi ve diğer kalp rahatsızlıklarının daha fazla görülmesine neden oluyor.

Bağırsak Florasının Doğal Yapısını Bozar

Uyku, hücrelerin yenilendiği, vücut için gerekli maddelerin üretildiği bir süreç. Bağırsak florasının doğal yapısını etkileyen ve sindirim sisteminizin en iyi şekilde çalışmasını sağlayan bakteriler de uyku esnasında üretiliyor. Eğer yeterince uyuyamazsanız bağırsaklardaki bakteri çeşitliliği azalıyor. Bu da sindirim sisteminizle ilgili sorunlar yaşamanıza, metabolizmanızın yavaşlamasına, besin emiliminin azalmasına neden oluyor.

Anksiyeteyi Tetikler

Uyku problemleri, depresyon ya da anksiyete gibi ruhsal sorunlar yaşayan kişilerde görülebildiği gibi bunların oluşmasını da tetikleyebiliyor. Yeterince uyuyamayan kişilerin merkezi sinir sistemi de gerektiği gibi çalışmaz. Sonucunda da ruh hali değişimleri, endişe, kaygı, stres ve bunlara bağlı olarak da anksiyete ortaya çıkabilir.

Kilo Alımına Neden Olur

Uykusuzluk, kilo alımını farklı etkileriyle ortaya çıkarabiliyor. İştahınızın artmasını sağlayan, size aç olduğunuzu hissettiren grelin hormonlarının artmasına, tokluk hissi veren leptinin hormonunsa azalmasına yol açıyor. Yorgunluk ve halsizliğe neden olduğundan hareket etme isteği de azalıyor. Az hareket de kilo almanızı tetikliyor.

Diyabet Riskini Artırır

Uykusuzluk kan şekerinizi düzenleyen insülin seviyenizin artırıyor. Daha yüksek seviyelerde salınan insülin ile kan şekerinizi dengelenemediğindentip 2 diyabet riskini artırıyor. İnsülin seviyesinin yükselmesi aynı zamanda yağ depolanmasını da destekliyor. Bu da kilo alımını etkiliyor.

Uykusuzlukla mücadele etmek için bir uzmandan destek alabilir, kendinize bir uyku rutini oluşturabilirsiniz. Bunun yanında uyku kalitenizi doğrudan etkilediği için yatak seçimi yaparken rahat ve vücudunuzu destekleyen modellere yönelmelisiniz. Hibboux yatak çeşitlerine göz atarak size en uygun ürünü bulabilir, doğal yatakları arasından da seçim yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın