Renklerin Uykuya Etkisi

Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkileri uzun yıllardır biliniyor. Modunuzu yükseltebilen, stresli hissetmenize yol açabilen renkler, elbette uyku üzerinde de güçlü etkilere sahip.

Yatak odası dekorasyonunuza dair duvar rengi, nevresim takımı, yatak örtüsü gibi seçimleri renklerin uykuya etkisini dikkate alarak yapabilirsiniz.

Deliksiz ve dinlendirici bir uyku için pek çok kritere dikkat etmek gerekiyor. Yatak odanızda kullandığınız renkler de bu kriterlere dahil. Çünkü bazı renkler sizi daha derin bir uykuya davet ederken bazıları siz farkında olmasanız da uykunuzu kaçırıyor olabilir. İşte, renklerle uyku ilişkisine dair en temel bilgiler…

Mavinin Dinlendirici Etkisini Hissedin

Renklerle az da olsa ilgiliyseniz mavinin dinginlik veren etkisini biliyor olmalısınız. Gökyüzünün ve denizin rengi mavinin stresi azalttığına ve sakinleştirdiğine dair çalışmalar mevcut. Yani yatak odanızda sakin bir etki yaratmak istiyorsanız mavinin sükunete çağıran tonlarından destek alabilirsiniz. Mavi nevresim takımı ile rahat yatağınızda derin uykulara dalabilir, güne pozitif bir ruh haliyle başlayabilirsiniz. 

Yalınlığın Rengi Beyazla Tatlı Uykular

Beyazın zihinde çağrıştırdığı hisler; yalınlık, saflık, temizlik ve hijyen. Yani sağlıklı bir uyku ortamı yaratmak için her türlü etkiyi beyaz renk ile sağlamanız mümkün. Lüks otellerin konforlu yataklarını ve onların bembeyaz nevresim takımları içinde çektiğiniz mis gibi uykuları hatırlayın. İşte, yatak odanızın dekorasyonunda duvar renginden aksesuarlara beyaz rengi seçmeniz için güzel bir neden! Tabii, beyaz nevresim takımı da bu ortamın olmazsa olmazı.

İyi Uykular, Pembe Rüyalar

Narin ve dinlendirici pembe, bir yandan da aşkın rengi olarak biliniyor. Romantizmi çağrıştıran pembe, çiftler için ideal bir yatak odası rengi. Aynı zamanda pembeye yakın pudra, gül kurusu, krem gibi nötr renkler de benzer bir etki yaratmanızı sağlayabilir. Tüm bu etkileri sayesinde çift kişilik nevresim takımı satın alırken ilk düşünülen renklerden biri olan pembe, duygusal olarak konforlu ve güvende hissetmenizi sağlıyor.

Yatak Odasında Hangi Renklerden Uzak Durulmalı?

Sakinleştirici etkileriyle derin uykulara dalmanıza yardımcı olan bu renklerin yanı sıra bir de uykunuzu olumsuz etkileme potansiyeli olan renkler var. Zihni canlandıran mor ve turuncu, nevresim takımından duvar rengine varana dek yatak odasının hiçbir detayında tercih edilmemesi gereken renkler arasında. Aynı şekilde kırmızı da kan dolaşımını hızlandıran ve panik duygusunu tetikleyen bir renk olduğu için yatak odasında kırmızının tonlarından uzak durmak isabetli bir karar. Kırmızı nevresim takımı estetik açıdan cazip görünse de sağlıklı uyku için daha sakin renkleri tercih etmenizde fayda var.

Siz de renklerin uykuya etkilerini göz önünde bulundurarak yatak odanızda derin uykular için ideal renkleri tercih edebilirsiniz. Hibboux’nun uykuya çağıran renklerle tasarlanmış nevresim takımı modelleri ile tatlı rüyalara dalabilirsiniz. En doğal kumaşlarla üretilen çift ve tek kişilik nevresim takımı modelleri ile Hibboux, en derin uykularda sizi sarıp sarmalıyor!