Ramazanda Uyku Düzeni nasıl olmalıdır?

Ramazan ayında oruç tutanların uyku düzenleri bir hayli değişiyor. Özellikle sahura kalkmak, uykunun bölünmesini beraberinde getirerek geçici uyku sorunlarına neden olabiliyor. Ramazanda uyku problemi yaşamak istemiyorsanız basit ipuçlarıyla sağlıklı bir düzen kurabilirsiniz.

Ramazan ayında yemek saatlerinde yaşanan zorunlu değişiklik, uyku düzenini derinden etkiliyor. İftar vaktinin geç olduğu dönemlerde ileri saatlerde yenen akşam yemeği, akşam uykusu saatinin kaymasını beraberinde getirebiliyor. Sabaha karşı sahura kalkmak, sağlıklı beslenme açısından çok önemli olsa da uykuyu böldüğü için Ramazan’da uyku hali gibi sorunlar yaşanmasına neden olabiliyor. Bu yüzden Ramazan’da uyku konusunda kişiye özel bir planlama yapmakta fayda var.

Uyku Sürenizden Ödün Vermeyin

Ramazan dışında kalan dönemdeki toplam uyku sürenizi sürdürmeye çalışın. Gün içinde zinde hissetmek için mutlaka 8 saat gece uykusu uyumanız gerekiyorsa Ramazan’da uyku düzeni konusunda yapacağınız ayarlamalarla bu süreyi tamamlamaya çalışmanız oldukça önemli. Bunun için uyku düzeninizde çok büyük değişiklikler yapmadan akşam uyku saatinizi biraz öne çekebilirsiniz.

Sahurdan Sonra Mutlaka Uyuyun

Oruç tutanlar bazen sahurdan sonra yeniden uyumak yerine güne erken başlamayı tercih ediyor. Ancak bu durum gün içinde; uyku halini, halsizliği, dikkat bozukluklarını tetikliyor. Dolayısıyla 1,5-2 saat dahi olsa sahur sonrası uyku uyumaya dikkat edin. Buna benzer şekilde iftardan sonra hiç uyumadan sahuru beklemek de sıkça yapılan yanlışlardan.

Gündüz Uykusunu Pas Geçin

Ramazan özellikle yaz aylarına denk geldiğinde geç saatteki iftar vaktine kadar uyumayı tercih ediyor olabilirsiniz. Ancak Ramazan’da uyku düzeni konusunda sıkça rastlanan bir durum olan gündüz uykusunun gece uykusunu olumsuz etkileyebildiği dile getiriliyor. Dinlenmek ve enerji toplamak için gündüz uykusu uyumak düşünülenin tam aksine Ramazan’da uyku sorunu yaşamanıza neden olabiliyor.

Beslenmenize Özen Gösterin

Hem iftarda hem de sahurda uykuya dalmayı zorlaştırdığı kaçırdığı bilinen yiyecek ve içeceklerden kaçınmak, Ramazan’da uyku sorunu yaşamamak için oldukça önemli. Aşırı yağlı ve baharatlı yiyecekler tüketmekten, büyük porsiyonlardan uzak durarak sindirim sisteminin rahatsızlıklarından kaynaklanabilecek uyku sorunlarını engelleyebilirsiniz. Ayrıca sağlıklı ve derin bir uyku için çay, kahve gibi kafeinli içecekleri de dozunda tüketmeniz önemli.

Uyku Ortamınızı İyileştirin

Ramazan’da uyku düzeni sağlamanın en garanti yollarından biri de uyku ortamınızı iyileştirmek. Gece uykusunda yatak odanızın yeterince karanlık olduğundan ve sıcak olmadığından emin olun. Yatmaya gitmeden önce ekrana maruz kalmamaya özen gösterin.

Uyku kalitenizi en çok etkileyen faktörlerden biri de yatak seçimi. Sağlıklı bir uyku için Hibboux yatak modelleri arasından seçim yapabilir, sadece Ramazan’da değil, yılın tamamında derin ve dinlendirici uykulara dalabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın