Uyku Başarıyı Nasıl Etkiler?

Uyumayı erteleyip çalışmaya devam ettiğiniz anlarda durup bir daha düşünün. Çünkü yeteri kadar uyumamak, hem sağlığınız hem de verimliliğiniz için ciddi bir tehdit oluşturabilir. Peki, uyku başarıyı nasıl etkiler? Gelin birlikte öğrenelim.

Uyku Başarı İlişkisi

Uyku ve başarının birbiriyle bağlantılı olduğu bilinir. Bunun arkasında yatan bilimsel neden, uykunun beyin fonksiyonlarına iyi gelmesidir. Beyin, sinir sistemimizin ürettiği nöronları zararlı proteinlerden yalnızca uyku halindeyken temizleyebilir. Dolayısıyla yeterince uyumadığınızda beyin zararlı proteinleri temizleyemez ve bu da uzun vadede düşünme yetinize zarar verebilir. Düşünme yetiniz zarar gördüğü için problem çözme, stresle baş etme ve yaratıcılık gibi yeteneklerinizi kaybedebilir ve sosyal hayatınızda da sorun yaşayabilirsiniz.

Pek çok insan başarının sadece çalışkanlık, yaratıcılık ya da girişkenlik gibi özelliklerle alakalı olduğunu düşünür. Ancak tüm bu özelliklerin en doğru şekilde su yüzüne çıkabilmesi için uyku çok önemlidir. Bu nedenle düşünme yetinizin gördüğü zararı hiçbir kafein geri getiremeyeceğini unutmadan uykunuzu düzene sokmaya çalışmalısınız. Düzenli uyumanın hayattaki başarınıza olan katkısını kısa sürede görebilirsiniz.

Uyku Başarıyı Artırır mı?

Çoğu insan, az uyumanın onları ne kadar verimli yaptığı hakkında övünür. Fakat birçok bilimsel araştırma, uykunun hem fiziksel hem ruhsal sağlığınıza olumlu etki ettiğini gösterir. Ayrıca sağlığınızın yanı sıra okul ve iş başarınıza da katkı sağlar. Az uyuyarak yapacağınız işlere daha fazla vakit ayırabileceğinizi düşünüyor olsanız da uyanık kaldığınız süre boyunca işlerinizi daha verimli bir şekilde yapabilmek için yeterli uykuya ihtiyacınız olduğu kesin.

Tüm bunların yanı sıra başarıya giden yolun öğrenmekten geçtiğini söyleyebiliriz. Etkili öğrenme için ise beyin fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde çalışması şart. Beyin fonksiyonlarınızın doğru bir şekilde çalıştığından emin olmak için uyku düzeninizi bozmamaya ve yaşınıza göre yeteri kadar uyumaya dikkat etmelisiniz. Uykunuzu almak algı ve öğrenme kapasitenizin gelişimine katkı sağlayacağından başarınıza da doğrudan etki edebilir.

Daha İyi Bir Uyku için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Düzenli uyku ve başarı ikilisinin birbiriyle olan ilişkisinin ne kadar kuvvetli olduğunu öğrendik. Peki, daha iyi uyumak için neler yapabilirsiniz? Dilerseniz işe her gece yatağa aynı saatte girerek başlayabilirsiniz. Her gece aynı saatte uyumak, uykunuzu düzene oturtmanıza yardımcı olur. Bunun için akıllı telefon ya da saatlerinizdeki uygulamaları da kullanabilirsiniz.

Kaliteli bir uyku için vücut tipinize uygun bir yatakta yattığınızdan da emin olmalısınız. Hibboux’nun Hybrid yatak, Pocket yaylı ya da DHT yatak modellerinden size uygun olanı hemen seçebilirsiniz. Daha kolay uyuyabilmek için seçtiğiniz yastık da çok önemli. Yün, pamuk, bambu ya da tencel gibi yastık çeşitleri arasından vücudunuzun ihtiyacına yönelik modeli bulabilir, daha iyi uyumak için bir adım atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın