Hamilelikte Uykusuzluk Sorunu için Öneriler

Uykusuzluk, özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde yaşanan en büyük problemlerden biri. Bu dönemde sık sık şekerleme yapsanız da uyku kalitenizin düştüğünü fark edebilirsiniz. Ancak tüm hamilelik süreci boyunca birkaç önlem alıp uyku kalitenizi artırmanız mümkün.

Hamilelikte Uykusuzluk Neden Olur?

Hamilelik boyunca uykusuzluğun pek çok nedeni olabilir. Ancak bunlardan en yaygın olanları şöyle sıralayabiliriz:

  • Sık sık idrara çıkma ihtiyacı
  • Mide bulantısı
  • Sırt ağrısı
  • Göğüslerde hassasiyet
  • Karın ağrısı
  • Bacak krampları
  • Nefes darlığı
  • Hamilelik rüyaları

Tüm bunların yanı sıra bu dönemde stres kaynaklı uyku bozuklukları da yaşanabilir. Doğum sancısı ya da anne olmak konularında stres yapıyor olabilirsiniz. Bu düşünceler gece boyu sizi ayakta tutuyorsa özellikle birkaç kez tuvalete gittikten sonra uykunuz tamamen kaçabilir. Bu düşüncelerden uzaklaşmak zor gibi görünüyorsa kendinize sürekli stres halinde olmanın hiçbir faydası olmadığını hatırlatın. Kaygılarınızı bir kağıda yazıp olası çözümler hakkında düşünmek sizin için çok daha faydalı olacaktır. Bu sayede zihninizi biraz da olsa boşaltabilir, daha iyi uyumak için kendinize bir sebep verebilirsiniz.

Hamilelikte Uykusuzluk Sorunu için Öneriler

Hamilelikte uykusuzluk, anne adayını ciddi anlamda huzursuz edebilir. Özellikle stres kaynaklı bir uykusuzluk çekiyorsanız bu huzursuzluk daha iyi bir uykuya kesinlikle katkı sağlamaz. Ancak günlük rutininizde yapacağınız birkaç küçük değişiklikle hamilelikte uykusuzluğun önüne geçebilirsiniz.

İşe kendinize bir uyku saati belirleyerek başlayabilirsiniz. Her gece yatağa aynı saatte girmek, uykunuzun düzene girmesi için en doğru adım. Ayrıca hamilelik boyunca beslenme alışkanlıklarınızı vücudunuzun ihtiyaçlarına göre düzenlemek de uykusuzluk sorununu aşmanız için şart. Bol bol su içmek ve yatağa aç girmemek uykusuzluğunuzu azaltmanıza yardımcı olabilir. Gün içinde hamilelik egzersizleri yaparak fiziksel olarak aktif olmak da akşam saatlerinde hafiften yorulmanıza ve uykuya kolay dalmanıza destek olur.

Tüm bu küçük değişiklikler hamilelikle uykusuzluk sorununun önüne geçmek için oldukça etkili. Ancak bu önlemlerin etkili olabilmesi için her gece uyuduğunuz yatağın rahat olması gerekiyor. Eğer yatağınız rahat değilse mutlaka hamilelik boyunca sağlığınızı göz önünde bulunduracak bir yatak alabilirsiniz. Yatak seçimi yaparken tercihinizi sert yataklardan yana yapmamalısınız. Aksi takdirde hamileliğin ilerleyen dönemlerinde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Hamileler için yatak önerileri arayışındaysanız Hibboux’nun doğal ham maddelerle üretilmiş Hybrid, Pocket yaylı ya da DHT yaylı yatak modelleri arasından ihtiyacınıza uygun olanı hemen seçebilirsiniz!

Bir Cevap Yazın