Bebeklerin Uyku Düzenini Oluşturmak İçin Öneriler

Anne babaların bebek bakımı konusunda en çok zorlandığı konuların başında bebeklerde uyku düzeni geliyor. Bebeğinizin yaşına uygun önerilerle sağlıklı bir uyku düzeni oluşturmanız mümkün.

Uyku Rutini İçin Erken Harekete Geçin

Bebeklerde uyku düzeni nasıl sağlanır?” başlıklı pek çok içerikte bebeklerin hayatlarının ilk aylarında gece gündüz ayrımı yapamadıklarını okumuş olabilirsiniz. Ancak eve geldiğiniz ilk günden itibaren bebeğin bu ayrımı yapması için çaba harcamanın olumlu etkilerini umduğunuzdan çok daha kısa süre içinde görebilirsiniz. Bu ayrımı hızlandırmak için ortamı gündüz saatlerinde daha sesli ve ışıklı tutabilirsiniz. Bebeğiniz gündüz uykusundan uyandığında hemen ışıkları açarak onunla neşeli oyunlar oynayabilirsiniz. Akşam olduğunda ise ışıkları kısıp evdeki sesleri azaltarak sakin bir moda geçmenizde fayda var. Bebeğiniz gece uyandığında alt değiştirme, emzirme gibi ihtiyaçları loş ışıkta ve minimum iletişimle karşılayabilirsiniz. Yine ilk günden itibaren akşam uykusu için bir rutin oluşturmaya başlayın. Örneğin; banyo, masaj, beslenme, ninni ve uyku şeklinde bir rutin benimseyebilirsiniz. Bebeğiniz büyüdükçe bu rutine diş fırçalama, kitap okuma gibi yeni maddeler ekleyebilirsiniz.

Bebeğinizin İşaretlerini Gözlemleyin

Bebeklerde uyku saatleri aydan aya değişiyor. Yenidoğan döneminde bebeklerin 24 saat içinde 16-17 saat uyumaları beklenirken bu ihtiyaç, birinci aydan itibaren kademeli olarak azalıyor. Güvenilir kaynaklardan bebeklerin aylarına göre uyku saatleri konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Ancak bebeklerde uyku düzeni oluştururken her bebeğin kendine has olduğunu unutmamanız gerekiyor. Bebek uykusu konusundaki uzman görüşlerini, referans kitapları ve kendi doktorunuzun yönlendirmelerini göz önünde bulundururken bebeğinizin işaretlerine kulak vermeyi unutmayın. Gün içindeki uyku saatlerini belirlerken onun ihtiyaçlarını anlamaya çalışın ve gerektiğinde kitabi bilgiler yerine içgüdülerinize kulak verin. Günden güne bebeğinizin uykusuna dair notlar alarak kendi düzeninizi oluşturabilirsiniz.

Bebeğinizin Uyku Ortamını İyileştirin

Bebeklerde uyku düzeni sağlamanın en kalıcı yollarından biri onlara sağlıklı ve konforlu uyku ortamı sunmak. Çünkü çoğu anne baba fark etmese dahi bebeklerde uyku sorunu, tamamen ortam kaynaklı olabiliyor. Sağlıksız uyku ortamı, bebeklerin gece boyunca defalarca uyanmasında neden oluyor. Bebeğinize sağlıklı bir ortam sunmak için öncelikle oda ısısını 18-21 °C aralığında tutabilirsiniz. Odanın tam anlamıyla karanlık olmasını sağlamak için karartma perdeleri kullanabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak bebeğinizin beşiğinin ve yatağının onun için özel üretilmiş olduğundan emin olun. Tamamen bebeklerin ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlanan ve üretilen bir bebek yatağı, bebeklerde uyku düzeni sağlamak için olmazsa olmazlar arasında.

Siz de Hibboux bebek yatakları ile bebeğiniz için en doğru seçimi yapabilir, sağlıklı ve derin uykuları hayal olmaktan çıkarabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın