Çocuklara Banyo Yapmayı Sevdirmenin Yolları

Çocuğunuz banyo yapmaktan hoşlanmıyor mu? Cevabınız “Evet” ise, merak etmeyin, yalnız değilsiniz. Pek çok ebeveyn çocuklarına banyo yaptırmak konusunda zorlanıyor. Bunun birden fazla sebebi var. Ancak temelde; çocukların gözüne su kaçmasından rahatsız olması, sıcak sudan korkması ya da şampuanın verdiği histen hoşlanmaması gibi nedenlerin yattığını söyleyebiliriz. Tüm bu nedenlere rağmen çocuklarınıza banyo yapmayı sevdirebilir, zorlayıcı banyo saatlerini eğlenceli vakitlere dönüştürebilirsiniz. İşte sizin için bir araya getirdiğimiz bebeklere banyoyu sevdirme yolları…

Ağırdan Alın

Sudan korksaydınız her akşam su dolu bir küvete sokulmak ister miydiniz? Muhtemelen cevabınız hayır. Aynı durum bebekler için de geçerli. Eğer sudan korkan bir bebeğiniz varsa gereğinden fazla dolu bir küvete girmek onu daha fazla korkutabilir. Dilerseniz onu önceden doldurulmuş küvete sokmak yerine boş küvete sokabilir, o içindeyken suyu yavaş yavaş doldurabilirsiniz. Bu esnada suyu açmanıza ve kapatmanıza yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz. Böylece suyu kontrol edebildikleri için kendilerini daha rahat hissedebilir.

Bir Ödül Sistemi Oluşturun

Çocuklarda banyo korkusu, doğru yöntemler uygulanmadığında ilerisi için travmanın yol açtığı problemlere sebep olabilir. Bu nedenle sudan korkan çocuğunuz için bu süreci elinizden geldiğince eğlenceli hale getirmelisiniz. Bir ödül sistemi oluşturmak da bu sürecin bir parçası. Çünkü yetişkinler gibi çocuklar da sevmedikleri bir şeyi, sonunda bir ödül olduğunu bildiklerinde yapmak için gönüllü olabilir. Dilerseniz her banyo sonrası işaretleyebileceğiniz bir sticker tablosu yapabilirsiniz. Tablodaki stickerlar tamamlandığında ona istediği bir oyuncak alabilirsiniz.

Banyo Yapmayı Eğlenceli Hale Getirin

Çocuğa banyo nasıl sevdirilir diye karar kara düşünüyorsanız banyo yapmayı eğlenceli hale getirmenize yardımcı olacak birkaç oyuncak veya eşyadan yararlanabilirsiniz. Örneğin; miniğinizi her banyoda daha önce hiç oynamadığı yeni bir oyuncakla tanıştırabilirsiniz. Ya da renkli banyo köpükleriyle suyu onun için daha keyifli bir hale getirebilirsiniz. Ayrıca birlikte su oyunları oynamak da onun için keyifli olabilir. Bir su ördeği ya da su topu alarak birlikte yeni oyunlar keşfedebilirsiniz.

Banyo Sonrası Rutini Oluşturun

Bebeğiniz sudan korktuğu için banyo faslını sevmiyor diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak belki de sorun banyo sonrası hissettiği ıslaklık ve üşümenin verdiği rahatsızlıktır. Bu nedenle banyo sonrası onu rahatlatacak bir rutin oluşturursanız banyo yapmayı sevmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin; banyo sonrası narin vücudunu güzelce saracak desenli bir bebek havlusu çok hoşuna gidebilir. Üzerinde çocuğunuzun en sevdiği çizgi kahramanların ya da renklerin olduğu bir çocuk banyo havlusu alabilir, banyo saatlerini eğlenceli anılara dönüştürebilirsiniz.

Tüm Hibboux bebek banyo havlusu çeşitlerine hemen göz atın, size uygun olanları hemen sipariş verin!

Bir Cevap Yazın