Stres Kaynaklı Uykusuzluk için Öneriler

Her akşam belli bir saatte uyuyan siz, son zamanlarda bir türlü uyuyamaz olduysanız bunun sebebi stres olabilir. Stres kaynaklı uykusuzluk için birkaç yöntem deneyerek eski uyku düzeninize geri dönebilirsiniz. Uykusuzluğunuzun nedeninin stres olduğundan eminseniz sizin için bir araya getirdiğimiz yöntemlere şans verebilirsiniz.

Bir Uyku Düzeni Yaratın

Uykusuzluğa ne iyi gelir diye düşünüp duruyorsanız ilk adımı yeni bir uyku düzeni oluşturmak için atmalısınız. Çünkü daha zinde ve enerjik hissetmeniz için uyku saatlerinizin düzenli olması şart. Ancak uykuyu bir düzene oturtmak, söylemesi kolay yapması zor işlerden yalnızca biri. Bu nedenle başlarda zorluk çekseniz de düzene alışana kadar pes etmemeniz gerekiyor. Örneğin; kaçta yatmaya karar verdiyseniz uykunuz gelmese de yatağa girip tüm teknolojik aletler ve uykunuzu kaçırabilecek etkilerinden uzaklaşmalı ve uykunuz gelene kadar beklemelisiniz. Bu süreçte uykunuzun gelmesine yardımcı olması için yatağa girmeden önce bir bardak bitki çayı içebilir ya da yatakta gözleriniz kapalı bir şekilde 5-10 dakikalık meditasyonlar yapabilirsiniz.

Gün Işığıyla Haşır Neşir Olun

Son zamanlarda evinizde daha fazla vakit geçirmeye başlamış olabilirsiniz. Bu dönemin öncesinde de iş yerinde uzun vakit geçirenlerdenseniz evde daha çok vakit geçirmeye başlamanızla birlikte derinizin yeteri kadar güneş ışığı ile temas etmemesi çok normal. Ancak bilimsel çalışmalara göre yeteri kadar gün ışığı almamak, uykusuzluğa sebep oluyor. Bu yüzden evde de olsanız vücudunuzu biraz gün ışığıyla beslemelisiniz. Eğer evden çalışıyorsanız her saat başı sevdiğiniz bir şarkı açıp bitene kadar balkonda kalabilirsiniz. Ya da günlerini evde çocuklarıyla geçiren bir anneyseniz onlar öğle uykusundayken siz balkonda bir kahve molası verebilir, D vitamininin harika özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Kısacası evdeyken gün ışığına maruz kalmak için kendinize bahaneler bulmalı ve bunları günlük hayatınıza dahil etmelisiniz.

Yatağınızın Size Uygun Olduğundan Emin Olun

Stres kaynaklı uyku bozukluklarında strese sebep olan etkenleri ortadan kaldırmak kadar fiziksel şartları iyileştirmek de oldukça önemli. Bunu yapmanın en iyi yolu da öncelikle yatak odanızda yapacağınız değişikliklerden geçiyor. Özellikle yatak odanızda kendinizi huzurlu hissetmeniz ve yatağınızın rahat olması, uykuya daha kolay dalmanıza yardımcı olabilir. Bunun için Hibboux üzerinden Hybrid, Pocket yaylı ya da DHT yaylı yatak modellerini inceleyebilirsiniz. Vücudunuzu tam anlamıyla destekleyen bir yatak için Hybrid yatakları, vücudunuzun ağırlık merkezlerine denge sağlayan bir yatak için Pocket yaylı yatakları ve güçlü bir yatak için DHT yaylı yatakları tercih edebilirsiniz.

“Bu uykusuzluk nasıl geçer?” diye düşünüp duruyorsanız tüm Hibboux yatak modelleri arasından size en uygun olanını seçip hemen sipariş verebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın