Uyku Problemi Nasıl Çözülür

Yetişkinlerin çoğunluğu için sağlıklı uyku günlük 7 ya da 8 saat olarak kabul edilir. Yeteri kadar uyuyamadığınızda ise bir süre sonra ciddi bir uyku problemi ile karşılaşabilirsiniz. Bu da unutkanlık, bağışık sisteminin güçsüzleşmesi, çalkantılı ruh hali ve hatta depresyon gibi yan etkileri beraberinde getirir. Peki, uyku problemi nasıl çözülür? Gelin, birlikte inceleyelim.

Uyku Problemi Neden Olur?

Uyku problemi, spesifik bir hastalık değildir. Genellikle diğer hastalıkların ya da kötü yaşam tarzının bir sonucudur. Özellikle son yıllarda bu problemin daha fazla insanda görülmeye başlanması, değişen yaşam koşulları ile birlikte insanların uykudan daha fazla feragat etmeye başladığını gösteriyor. Ancak, uykudan feragat ederken bu eksikliğin, yaşlandıkça daha büyük sorunlara yol açacağını unutmamalısınız. Bu nedenle önce probleminizin sebebini keşfetmeli, daha sonra tedavisi için gerekenleri yapmalısınız.

Uyku probleminin pek çok sebebi olabilir. İşte bunlardan birkaçı:

  • Uyku Bozukluğu: Insomnia, uyku apnesi, narkolepsi ya da huzursuz bacak sendromu gibi rahatsızlıklar uyku bozukluğuna sebep olabilir.
  • Yaşlanma: Genellikle 65 yaş üzeri insanlar, uyku problemleri yaşar. Aldıkları ilaçlar ya da sahip oldukları kronik rahatsızlıklar uyku problemini beraberinde getirebilir.
  • Hastalık: Depresyon, şizofreni, kronik ağrı, kanser, felç ya da Alzheimer gibi hastalıklar uyku problemlerine neden olur.
  • Diğer etkenler: Birçok insan, stres ya da hayatlarındaki büyük değişimler nedeniyle uyku problemi yaşayabilir.

Uyku Sorunu için Öneriler

Rahatsızlığınızın altında yatan neden ya da nedenleri keşfettiyseniz sıra tedavisine geldi demektir. Uyku probleminin tedavisi, rahatsızlığınızın şiddetine göre yapılır. Bu nedenle doktorunuz ilaç tedavisine başlamadan önce, kendi kendinize uygulayabileceğiniz birkaç yöntem bulunuyor. Öncelikle gününüzün neredeyse üçte birini geçirdiğiniz yatağınızın vücudunuza uygun olduğundan emin olun. Hybrid, Pocket Yaylı ya da DHT Yaylı yatakları tercih ederek uyku kalitenizi artırabilirsiniz. Diğer yandan, yastığınızın yün ya da Lyocell gibi kaliteli materyallerden yapıldığına ve boynunuzu desteklediğine emin olmalısınız.

Yatak ve yastığınızın size uygun olduğuna emin olduktan sonra sıra uyumadan önce sizi rahat ettirecek bir atmosfer yaratmakta. Işıkları kapatın ya da uykuya dalmanıza yardımcı olacak loş bir ışık tercih edin. Dikkatinizi dağıtacak telefon ya da bilgisayar gibi eşyaları odadan çıkarın. Tüm bunları her gece bir rutin şeklinde uygulamanıza rağmen sorun yaşıyorsanız bir uzmana danışmanızda fayda var.

Hibboux üzerinden uyku düzeninizi sağlamanıza ve vücudunuzu rahat ettirmenize yardımcı olacak tüm yatak ve yastık modellerine rahatlıkla ulaşabilir, hemen sipariş verebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın