Sabah Zinde Uyanmak için Ne Yapmalı

Pek çoğumuz sabahları yorgun, enerjisiz bir şekilde uyanmaktan şikayet eder. Peki, bu durum nasıl engellenir? İşte sabah zinde uyanmak için birkaç öneri!

Güneş Işığının Uyandırıcı Etkisinden Faydalanın

Sabahları güneş ışığına maruz kaldığınızda ister istemez çok daha hızlı uyanacağınızdan emin olabilirsiniz. Vücudumuzun sahip olduğu doğal sirkadiyen ritim sayesinde ışığı gördüğümüzde uyanmamız gerektiğini biliriz. Bu nedenle uyanınca yatakta oyalanmak yerine perdeleri açıp güneşi selamlayabilir, daha enerjik hissedebilirsiniz.

Daha Aktif Olun

Uyandıktan sonra güne hızlı bir şekilde başlayamıyorsanız daha aktif olmalısınız. Örneğin  uyandıktan sonra kısa bir süre de olsa egzersiz yapmak ayılıp kendinizi daha iyi hissetmenizi kolaylaştırır. Özellikle dışarı çıkıp temiz havada yürümek, koşmak gün boyu daha iyi hissetmenize de etki eder.

Kahvaltıyı Atlamayın

Elbette ki poğaça, börek gibi geçiştirmelik kahvaltılardan bahsetmiyoruz. Bir kahve ya da çay eşliğinde hafif ama doyurucu bir kahvaltı güne başladığınızda enerjiniz bir anda artacak. Her sabah 15 dakika daha erken uyarıp kendinize bir kahvaltı hazırladığınızda bunun gününüzü ne kadar iyileştirdiğini göreceksiniz.

Çalar Saat ya da Telefon Alarmlarından Kurtulun

Düzenli bir rutin oluşturursanız vücudunuzun doğal ritmi sayesinde alarm kurmanıza gerek kalmaz. Çalar saat ya da alarmın yaklaşan sesinin gerilimini uykunuzda hissedip güne mutsuz başlamamak için her gece aynı saatte yatağa girmeye özen gösterip bir uyku rutini oluşturabilirsiniz.

Uyku Sorunlarınızı Çözün

Herhangi bir nedenden dolayı uyku bozukluklarıyla karşı karşıya olabilirsiniz. Bu da gece boyu uykusuz kalmanızın yanında sabah da mutsuz, halsiz uyanmanıza neden olur. Uyku apnesinden uyurgezerliğe, uykusuzluktan diğer rahatsızlıklara kadar pek çok sorun için bir uzmandan destek alın. Bu sorunu çözmek için hayatınızı da düzene sokun. İyi ve kaliteli uyuduktan sonra sabahları ne kadar iyi uyanacağınızı tahmin edemezsiniz.

Uykunuzu Etkileyen Tüm Olumsuzluklardan Kurtulun

Uyku sorunlarınızı çözdüğünüz ama sizden bağımsız pek çok etken de uykunuzu olumsuz olarak etkileyebilir. Doğal malzemelerden hazırlanmış çarşaf, yorgan ve yastık çeşitleri ile vücudunuzu dengeleyecek iyi bir yatak seçerek konforlu, kaliteli bir uykuya giden yolda büyük bir adım atabilirsiniz. Özellikle doğru yastık seçimi boynuzunun ve vücudunuzun dengesini sağladığından oldukça önemli. Uyku kalitenizi artıracak yastık, yatak ve diğer ev tekstil ürünlerini Hibboux’da bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın