Yatakta Yapabileceğiniz Yoga Hareketleri

Pek çok uzman iyi bir gece uykusu için uyku öncesinde egzersiz yapmamızı öneriyor. Özellikle kasları rahatlatan, sakinleştiren, gerginliği azaltan yoga en çok tercih edilen uyku öncesi egzersizleri arasında yer alıyor. Sizin için sıraladığımız yatakta yapılan yoga hareketleri ile mışıl mışıl bir uykuya hazır olun!

Omurga Kıvırma

Yatağınıza geçip yüzüstü uzanın. Üst bedeniniz sabit kalacak şekilde sağ bacağınızı kıvırarak kaldırın ve  dizini göğsünüze kadar çekmeye çalışın. Bacağınızı iyice sıkıp birkaç derin nefes aldıktan sonra sol elinizi sağ uyluğunuzun içine yerleştirip hafifçe bastırın.

diğer bacağınıza geçin. Bu esnada sağ omuz yatakta ve hareketsiz olmalı. Bu şekilde 8 kez nefes alıp verin. Ardından aynı işlemi sol bacağınızda da uygulayın.

Yastıkla Öne Katlanma

Yatakta oturur pozisyona geçin. Sırtınız dik, bacaklarınız uzanmış olmalı. Pozisyonu aldıktan sonra yastığınızı dik bir şekilde bacaklarınızın üzerine yerleştirin. Nefes alıp omurganızı yastığa doğru eğin, yavaşça kollarınızı da yastıkla birleştirmeye başlayın. Nefesinizi verirken kollarınızla yastığa sarılın. Eğilmiş ve yastığa sarılmış şekilde 8 kez nefes alın ya da 1 dakika bekleyin. Daha rahat etmek için büyük bir yastık ya da iki yastık da kullanabilirsiniz.

Bacaklar Duvarda

Yatağınızla birleşik duvara ya da yatak başlığınıza doğru yanlamasına uzanın. Yavaş yavaş dönerek bacaklarınızı duvara ya da başlığa dayayın ve gövdenizi yatakla birleştirin. Kollarınızı serbest bırakıp ellerinizi karnınızın üzerinde birleştirin. Gözlerinizi kapatıp 1 dakika, durabiliyorsanız da 5 dakikaya kadar bu şekilde bekleyin. Bunu yaparken nefes alıp vermeyi, nefesinize odaklanmayı unutmayın. Hazır olduğunuzda pozdan çıkmak için iki dizinizi de büküp bir tarafa doğru dönün. Yataktan destek alarak kalkın.

Meditasyon Oturuşu

Yatak yogası hareketlerinin ardından meditasyon oturuşuna geçin. Sırtınızı birkaç yastıkla destekleyip bağdaş kurar gibi oturun. Avuç içlerinizi kollarınız rahat olacak şekilde bacaklarınızın üzerine koyun. Gözlerinizi kapatıp yavaşca nefes alıp vermeye başlayın. Nefes alırken sakinim, iyiyim, rahatım gibi olumlu düşünceleri tekrar edin. Verirken de bu sakinliği deliksiz uyku ile tamamlayacağınızı düşünün. Bu şekilde dilediğiniz kadar oturun.

Savasana

Yatakta yoganın son adımı olacak Savasana en bilinen yoga hareketlerinden biri. Yogayı bitirmek için meditasyon esnasındayken gözleriniz kapalı halde yavaşça yatağa uzanın. Dilerseniz üzerinizi de örtebilirsiniz. Sırtınızı yatakla bütünleştirip kollarınızı yanlarda serbest bırakın. Bu şekilde tüm yoga pratiğinizi, size verdiği sakinliği düşünün. Sonrasında mışıl mışıl bir uykuya dalabilirsiniz.

Tıpkı yatak yogası gibi uyku kalitenizi artıracak yatak ve ev tekstili ürünleri için Hibboux’yu tercih edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın