Uyku Getiren Yiyecek ve İçecekler Nelerdir

Hepimiz kafein içeren içeceklerin, ağır ve yağlı yemeklerin uyku kaçıran şeyler olduğunu biliyoruz. Peki, uyumanızı kolaylaştıracak dostu yiyecek ve içecekleri biliyor musunuz? Uyku getiren besinler ve uyku getiren içecekler nelerdir şimdi öğrenebilirsiniz.

Kalp hastalıklarından obeziteye pek çok rahatsızlık, çevresel faktörler, psikolojik sebepler uykusuzluğa ya da uyku kalitesinin düşmesine neden olabiliyor. Ciddi bir sorununuz yoksa ve uyumakta zorlanıyorsanız uyku döngüsünün evrelerini olumlu bir şekilde etkileyebilen içeriklere sahip bazı yiyecek veya içecekler sayesinde daha rahat bir şekilde uyuyabilirsiniz.

Melatonin Salgılayın: Badem

Badem, yüksek derecede uyku ve uyanma döngüsünü düzenleyen melatonin içeriyor. Aynı zamanda içerdiği iyi ve doymuş yağlar ile sağlıklı beslenmede de önemli bir yer tutuyor. Yatmadan birkaç saat önce yiyeceğiniz birkaç badem ile şekerinizi dengeleyebilir, melatonin hormonunun salgılanmasını sağlayarak güzelce uyuyabilirsiniz.

Annelerin Bir Bildiği Var: Ilık Süt

Annelerimizin yatmadan önce başucumuza bir bardak ılık süt bırakması boşuna değil. Süt uyumaya teşvik eden dört önemli şeyi içinde barındırıyor: triptofan, kalsiyum, D vitamini ve melatonin. Ancak uzmanlar ılık sütün uyumaya teşvik edici yanının kimi zaman bu dört ögeden çok çocukluklarında ılık süt içip uyumalarının neden olduğunu da söyler. Yaklaşık 8 gram protein içeren bir bardak süt, yatmadan önce uyku teşvik eden az kalorili, besleyici bir seçenek.

Tatlı Bir Uykuya Doğru: Kivi

Melatonin, antosiyaninler, flavonoidler, karotenoidler, potasyum, magnezyum, folat ve kalsiyum içeriğinden oluşan bileşeniyle kivi uykuya teşvik eden yiyecekler arasındaki yerini alıyor. Yapılan bazı araştırmalar uyumadan 1 saat önce kivi yiyen kişilerin normal günlere göre daha kolay uykuya daldığını söylüyor.

Halk Arasında Çok Popüler: Papatya Çayı

Halk arasında  rahatlamak, sakinleşmek ve uyumayı kolaylaştırmak için en çok tercih edilen içeceklerden biri papatya çayı. Apigenin adlı bir flavonoid bileşen içeren papatya çayının uyumaya teşvik eden etkisini bu bileşenden aldığı düşünülüyor. Apigenin, uykuyu uyarmaya yardımcı olan bir süreç olan GABA A reseptörlerini aktive ediyor.

Omega-3 Deposu: Balık

D vitamini ve omega-3 deposu balık, uyku kalitesini düzenleyen serotonini düzenlemeye yardımcı oluyor. Üstelik bu bilgiyi destekleyen bir araştırma da var. Yapılan araştırmaya göre 6 ay boyunca somon ile kırmızı ve beyaz et yiyen katılımcılardan somon yiyenlerin daha kolay uykuya daldığı ve gün içinde daha enerjik hissettiği görülmüş.

Uyku kalitesini artıran yiyecek ve içecekleri öğrendiniz. Şimdi sıra geldi iyi bir uyku için gerekli ortamı hazırlamaya. İyi bir yatak ve ev tekstili ürünleri ile uyku kalitenizi de konforunuzu da artırmak için Hibboux ürünlerine göz atabilirsiniz!

Bir Cevap Yazın