Yumuşak Yatak mı Sert Yatak mı Daha İyi

Yatak seçimi yapan herkesin aklından “Yumuşak yatak mı sert yatak mı daha iyi?” sorusunun geçtiğine eminiz. Aslında bu sorunun net bir yanıtı yok. Kişiye ve beklentilerine uygun bir seçim yapmak ve yatak sertliğini de özelliklerini de buna göre belirlemek en doğru yöntem. O halde gelin kişiye özel doğru yatak seçimi nasıl yapılır, yumuşak yatak kime, sert yatak kime hitap eder birlikte göz atalım!

Sert ve Yumuşak Yatak Arasındaki Farklar

Yumuşak ve sert modeller arasındaki en belirgin fark kişideki hissidir. Sert bir yatak, dokunmaya karşı daha serttir ve şekil alması zordur. Yumuşak şekilde tasarlanan modeller ise basınç uygulandığında daha kolay sıkışıp şekil alır.

Bir yatağın sert ya da yumuşak oluşu yatak içindeki yay gerilimine veya yapının genel gerilimine bağlıdır. Bununla birlikte yatağın sertliğini etkileyen bir dış ya da iç katman da olabilir. Örneğin, hafızalı köpük pedi yüzeysel bir sıkılık hissi verebilir, ancak sert modeller arasında değildir.

Sert Yatak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Daha sıkı, sert bir yüzeyde uyumak kemiklerin basıncı emmesini sağlar ve böylece kaslar daha az gerilir. Dolaşım da hızlanır. Aynı zamanda sert yüzey vücudu daha sıkı bir şekilde destekleyebilir. Ancak tüm bunlar bel ağrıları olmayan kişiler için geçerlidir.

Sağlam ve düz bir yüzey sağladıklarından sert yatak modelleri sırtüstü yatanlar için daha uygundur. Artrit ve skolyoz gibi belirli sırt problemleri olanlar için sert yüzeyler ağrıları şiddetlendirebilir. Bu nedenle yatağı satın almadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz.

Yumuşak Yatak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Standart bir yatakta rahat edemiyor ve sırt ağrısı çekiyorsanız yumuşak yataklar sizin için daha uygun olabilir. Omuzları ve kalçaları daha iyi dengeleyip destekleyeceği için yumuşak yatak modelleri yan yatan kişiler için de daha rahat bir uyku sağlayacaktır.

Eğer paket yaylı sistemde olduğu gibi kişisel bir dengeleme sağlamıyorsa yumuşak yataklar çiftler için uygun olmayabilir. Özellikle aralarında belli bir kilo farklılığı olan çiftlerden daha ağır olan kişi, yatağın kendi kısmını daha çok şekillendirebilir. Bu da yatağın dengesini bozabilir.

Yatak Nasıl Seçilir?

Yatak seçimi yapmadan önce uyku pozisyonunuzu, varsa ağrılarınızı ya da rahatsızlıklarınızı göz önünde bulundurmanız şart. Sonrasında ise yatağın hazırlandığı malzemeler, sahip olduğu teknolojiler ve sertifikalara göz atabilirsiniz. Özellikleriyle beklentilerinizin en iyi şekilde karşılayan ürün sizin için en doğru ürün olacaktır. Eğer bir rahatsızlığınız varsa seçiminizi yapmadan önce doktorunuza da danışarak sizin için en sağlıklı yatak hangisi karar verebilirsiniz.

Tercihiniz ne olursa olsun aradığınız yatak modellerini Hibboux’da bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın