Beşikten Yatağa Geçiş Ne Zaman ve Nasıl

Daha dün ilk sözcüklerini söyleyen, emeklemekten yürümeye başladığında tarifsiz bir mutluluk yaşadığınız bebeğiniz artık büyüdü ve beşiği ona küçük gelmeye mi başladı? Yazımızı okuyarak çocuk yatağı nasıl seçilir, yatağa geçiş süreci nasıl olmalıdır öğrenebilirsiniz.

Çocuk Yatağına Ne Zaman Geçmeli?

Uzmanlar yürümeye başlayan çocukların beşikten standart yatağa geçmelerinde hiçbir sorun olmadığını belirtiyor. Aksine yürümeye başlayan çocukların kendi kendilerine yataklarından inmeleri, yataklarına çıkmaları için beşiklerdeki parmaklıklar bir engel haline geliyor. Bu nedenle bu dönemde gelişimlerini desteklemek ve kendi kendilerine bağımsız bir şekilde hareket etmelerini desteklemek için beşikten yatağa geçebilir ya da eğer uygun bir modelse beşiğin parmaklıklarını çıkarıp yatak olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Çocuk Yatağı Nasıl Olmalı?

Çocuk çağında uyku düzeni bebeklerdeki kadar olmasa da bir yetişkinden daha yoğundur. Öğle uykularını da dahil edersek çocuklar günde 14 saat uyuyabilir. Bu nedenle karyola tasarımından ve uygun fiyattan ziyade yatağın rahatlığına özen göstermeniz çok daha önemli.

Geçiş sürecinde dilerseniz çocuk yatağı dilerseniz de doğrudan tek kişilik yatak kullanabilirsiniz. Pek çok aile çocuklar hızlıca büyüdüğünden iki yatak yerine tek bir yatak satın alarak tasarruf etmeyi tercih ediyor. Siz de tercihinizi yaptıktan sonra işe önce mobilyalarına uygun bir karyola ya da baza alarak başlayabilirsiniz. Sonrasında ise uyku sağlığını da gelişimine de etkileyebilecek bir etkiye sahip olan çocuk yataklarına göz atabilirsiniz. İşte çocuklarda uyku düzeni ve sağlığı için bir yatakta olması gereken özelliklerden birkaçı:

-Çocuğunuzun vücudunu tam olarak desteklemeli: Aksi halde desteksiz bir şekilde yatmak onu rahatsız edip strese sokabilir ve uyku düzenini olumsuz olarak etkileyebilir.

-Çocuklara özel olarak tasarlanmış olmalı: Çocuk vücudu yetişkin vücudundan farklıdır ve buna bağlı olarak sırt desteği de boyutları da sertliği de farklıdır. Tüm bunları göz önüne alarak sıradan bir tek kişilik yatak yerine çocuklar için hazırlanmış çocuk yatakları arasından seçim yapmalısınız.

-Alerjilere ve bakteriye karşı özel teknolojilerle donatılmalı: Hassas ciltleri ve bünyeleri nedeniyle çocuklar için hazırlanan yatakların alerji karşıtı ve antibakteriyel olması büyük avantaj sağlıyor.

-Doğal malzemelerden hazırlanmış olmalı: Pamuk, bambu gibi doğal ham maddelerden hazırlanan ürünler, hem çocuğunuzun cildiyle dost bir kullanım hem de ekstra konfor sunar. Ayrıca pamuk ve bambu gibi doğal malzemeler nefes alan yapıları sayesinde gece boyunca terlemeyi önler, vücut ısısını dengeler.

Çocuğunuz beşikten yatağa geçmeye hazırsa onun için en doğru yatağı Little Hibboux koleksiyonunda bulabilir, ürünlerin özelliklerini hemen inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın