Çarşaf Yıkama, Ütüleme, Katlama ve Serme İşlerini Kolaylaştıracak İpuçlaRI

Yatağınıza tertemiz bir çarşaf sermek sizin de içinizi huzurla dolduruyor mu? Nevresimlerinizi düzenli aralıklarla değiştirmek, cilt sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Öte yandan temiz nevresimler eşliğinde uyumanın keyfi, çoğu insan için ayrıdır. Peki, çarşaflarınızı yıkamak, ütülemek, katlamak ve sermek için kullanabileceğiniz ipuçlarına göz atmaya ne dersiniz? Özellikle söz konusu lastikli çarşaflar olduğunda zor bir sürece dönüşebilen bu eylemleri çok daha pratik hale getirebilirsiniz!

Çarşaf Nasıl Ütülenir?

Çarşaflarınızı ütülemenin en pratik yolu, onları düzgün bir şekilde asmak ve kuruduktan sonra köşeleri denk gelecek şekilde dörde katlamaktır. Askıda kururken kırışmayan çarşafları çok daha kolay ve hızlı bir şekilde ütüleyebilirsiniz. Dörde katladığınız bölümlerde oluşan katlama çizgilerini ise son aşamada ütünün buharından yardım alarak yok edebilirsiniz. Söz konusu lastikli çarşaflar olduğunda ise, tek yapmanız gereken lastikli her bir köşeyi sırasıyla ütü masasının ucuna geçirmek ve köşeleri ütülemektir. Son aşamada çarşafın ortasını da ütüledikten sonra işlemi tamamlayabilirsiniz.

Çarşaf Nasıl Katlanır?

Lastikli nevresimleri katlamak her zaman daha zordur. Çünkü bu tip ürünlerin köşeleri daha oval bir şekle sahiptir. Lastikli çarşafınızı düzgün bir dikdörtgen şeklinde katlamak için ilk etapta ellerinizi lastikli iki köşeye geçirmelisiniz. Daha sonra bir köşeyi diğerinin üstüne geçirmeli ve bu işlemi altta kalan iki köşe için de tekrarlamalısınız. Böylelikle tüm köşeler tek bir elinizde toplanmış olur. Son aşamada köşeler iç kısma gelecek şekilde çarşafı ikiye katlayabilir ve nevresim dolabınıza kaldırabilirsiniz.

Çarşaf Nasıl Takılır, Geçirilir?

Yatağınızı tertemiz ve yeni bir çarşafla buluştururken lastikli ürünleri tercih ediyorsanız işiniz oldukça kolay. Yapmanız gereken tek şey, lastikli bölümleri yatağınızın köşelerine geçirmek. Eğer lastiksiz ürünleri kullanmayı düşünüyorsanız, çarşafınızın köşelerini yatağınız ve karyolanız arasına sıkıştırabilirsiniz. Böylelikle siz nevresiminizi takarken köşelerin kaymasını önleyebilirsiniz.

Yorgan Kılıfı Nasıl Takılır?

Nevresim değiştirme sürecinde birçok kişinin en sevmediği bölüm, yorgan kılıfı değiştirmektir. Özellikle iki kişilik bir yorgana yeni bir nevresim takıyorsanız, üstelik bu esnada yalnızsanız, bu işlem biraz yorucu bir sürece dönüşebilir. Yorgan kılıfınızı kolaylıkla takmak için rulo yönteminden yararlanabilirsiniz. Bu yöntemi uygulamak için önce yorganınızı daha sonra nevresiminizi, köşeleri birbirine tam denk gelecek şekilde yatağa sermelisiniz. Daha sonra nevresim ve yorganı sıkıca tutarak bir köşeden diğerine doğru kıvırmalı ve bir rulo yapmalısınız. Rulonun sonuna geldiğinizde, nevresimi yorganın her iki köşesine geçirmelisiniz. Son aşamada ruloyu açtığınızda, yorgan kılıfınız yorganınıza geçmiş olarak sizi bekleyecek.

Tüm bu ipuçlarını tarzınıza uygun çarşaflarla yapmak için hemen Hibboux çarşaf modellerini inceleyin!

Bir Cevap Yazın