Tencel Nedir, Ne İşe Yarar?

Ev tekstilinden giyime, tekstil alanında pek çok yerde karşımıza çıkan Tencel nedir, Tencel’i ayrıcalıklı kılan özellikleri nelerdir, öğrenmek ister misiniz? Yanıtınız “Evet” ise yazımızı okumaya devam edin!

Tencel Nedir?

Öncelikle bir durumu netleştirelim: Tencel pek çok kişi tarafından bir kumaş türünün adı olarak biliniyor. Ancak Tencel aslında liyosel ve modal adı verilen elyafların marka adı olarak kullanılıyor. Tencel’in elyafları; sürdürülebilir, çözünebilir, botanik kökenli, nefes alabilen, ipeksi bir pürüzsüzlük sunan özellikleriyle tekstil ürünlerine hem çevre dostu bir kimlik hem de muazzam bir doku kazandırıyor.

Tencel’in Liyosel ve Modal Elyafları

Tencel, liyosel elyaflarını çok yönlü olarak tanımlıyor. Liyosel; pamuktan polyestere, akrilikten yüne hatta ipeğe kadar farklı elyaflarla birleşebiliyor ve onlara ekstra işlevsellik, estetik katıyor. Dayanıklı, nemi emen elyaf, yumuşacık dokusuyla ekstra konfor sunuyor.

Tıpkı liyosel gibi pürüzsüz, cilde dost bir dokusu olan modal elyaflar, birleştirildikleri elyaflarla kolayca uyum sağlayarak kumaşın daha esnek, daha rahat ve daha yumuşak olmasına destek oluyor.

Tencel Kumaşların Ortak Özellikleri Nelerdir?

Tencel elyafları ile hazırlanan kumaşlara sahip tekstil ürünlerinin en dikkat çeken özelliği, yumuşak ve pürüzsüz dokuları. Bu özellikleri sayesinde cildinizi rahatsız etmeyen, dokunduğunuzda hoş bir his bırakan kumaşlar, hem giysilerinizin hem de çarşaf, yorgan, yastık gibi ev tekstil ürünlerinin konforunu arıtıyor.

Nefes alabilen yapıları sayesinde vücut ısınızı dengeleyen Tencel kumaşlar, terlediğinizde teri içine hapsetmeyerek sizden uzaklaştırıyor. Tencel kumaşların yüzey kısımlarında bulunan mikroskobik kanallar aynı zamanda terlemenizi önlemeye de destek oluyor. Böylece hem gündüz hem de gece rahat etmenizi sağlıyor.

Zarif dokuları ile cildinize dost Tencel kumaşlı ürünler, dayanıklı yapılarıyla da öne çıkıyor. Defalarca yıkansa dahi ilk günkü formunu uzun süre korumayı başarıyor. Çekme kopma mukavemetleri yüksek olan kumaşlar, bu özellikleriyle dayanıklı yapılarını bir kez daha kanıtlıyor.

Tencel Elyaflarla Hazırlanan Ev Tekstil Ürünleri Hibboux’da!

Liyosel ve modal elyaflarının yumuşacık dokularını yatağınıza da taşımak ve Tencel’in her açıdan konfor sunan özelliklerinden yararlanmak için Hibboux’nun tencel yorgan ve tencel yastık modellerini hemen inceleyebilirsiniz!

Bir Cevap Yazın