Uyku Getiren Egzersizler

Kimi zaman uykunuz gelse de çeşitli düşünceler, stres, kaygı vb. sorunlar nedeniyle uykuya dalmakta zorluk çekebilirsiniz. “Uykusuzluk nasıl geçer, nasıl daha kolay uyurum?” gibi sorularla boğuşuyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Uyku getiren sporlar arasında vücudu esnetip rahatlatan egzersiz hareketleri nedeniyle yoganın yeri ayrı. Biz de sizin için yatmadan önce yapabileceğiniz uykunuzu getirecek ve yogadaki esneme, uzama pozları arasında yer alan 4 hareketi anlattık! İşte, uyku getiren egzersiz hareketleri!

Kendinize Sarılın

“Ayı kucaklaması” olarak  da bilinen hareketi yapmak için öncelikle dik durun ve kollarınızı genişçe açıp derin bir nefes alın. Ardından kollarınızı çapraz şekilde, sağ kolunuz sol kolunuzun üstünde olacak pozisyonda kendinize sıkıca sarılın. Bu esnada omuzlarınızı sıkıca kavrayıp öne çekin. 30 saniye boyunca bu pozisyonda derin nefes alarak durun. Ardından kollarınızın yerini değiştirip aynı şekilde 30 saniye daha bekleyin.

Boynunuzu Esnetin

Bir önceki pozisyondan çıkıp rahat bir yere oturun. Sağ elinizi sol kulağınıza götürün. Başınızı da sağ kulağınız sağ omzunuza değecek şekilde eğin. 5 kez nefes alıp verene dek bu şekilde kalın. Aynı işlemi diğer kolunuzla da yapın. Bu basit hareket boynunuzu esnetip duruşunuzu desteklemeye yardımcı olacak.

Sırt ve Omuz Kaslarınızı Gevşetin

Uykuya hazırlık için belki de en etkili şey stresle gerilen kasları gevşetmek. Bunun için ise basit bir hareket yapmanız yeterli. Bir sandalyenin önünde diz çökün. Dizleriniz doğrudan kalçanızın altında olmamalı. Dilerseniz bir battaniyeden destek alabilirsiniz. Diz çökmüş haldeyken kalçalarınızı kaldırın, omurganızı uzatın ve kollarınızı ileriye doğru itin. 30 saniye kadar nefes alıp vererek kollarınızı uzatın. Bu hareketi birkaç kez tekrarlayın.

Son Adım Vücudunuzu Rahatlatın

Stresli bir günün ardından deliksiz bir uykuya adım atmak için tüm hareketleri yaptınız, sıra geldi son harekete. Bu hareket; rahatlamak, stresi atmak ve nefesinizi takip etmek için çok uygun. Son harekete geçmek için uzanmanızı sonlandırıp yeniden dizlerinizin üzerinde durun. Kalçalarınızı iyice birleştirip öne doğru katlanın, alnınızı yere yaslayın. Boynunuzu desteklemek adına bu pozisyonda kollarınızı öne doğru uzatın. Bu şekilde 5 dakika kadar durun. Pozdayken derin nefesler alın ve sırtınızdaki gerginliklere odaklanıp onları fark etmeye çalışın.

İyi bir uykuya hazırlık için bu hareketleri denemeyi unutmayın! Sağlıklı uyku için Hibboux yatak, yastık modellerine ve diğer tüm uyku eşlikçilerine de mutlaka göz atın!

Bir Cevap Yazın