Kışlıklar Çıksın: Battaniye Temizlenme Yöntemleri

Havalar soğumaya başlayınca yorgandan bir önceki adım battaniyeleri çıkarıp yumuşacık sıcaklıklarında ısınmaya başlamak oluyor. Bazada ya da dolabınızda sakladığınız battaniyenizi yıkayıp kaldırmadıysanız ya da yeniden yıkayıp tertemiz kullanmak istiyorsanız battaniye yıkama yöntemlerini keşfedin!

Elde Yıkama Yöntemi

Eğer battaniyenizin yıkama talimatlarında sadece elde yıkama seçeneği varsa onu çamaşır makinesine atmaktan kaçınıp elde yıkamanız gerekir. Bunun için battaniyenizin sığabileceği geniş bir leğen ya da küvetinizi kullanabilirsiniz. Küvetinizi ya da leğeni soğuk su ile doldurup doğal, battaniyeye zarar vermeyecek kadar az miktarda deterjan ekledikten sonra yıkama işlemine geçebilirsiniz. Battaniyeyi suya katlayarak koyup her bir yüzeyini çevirerek nazik hareketlerle yıkayabilirsiniz. Dilerseniz elinizle hafifçe çitileyebilir dilerseniz beyaz kalıp sabunu kumaşa sürterek temizleyebilirsiniz.

Yıkama sonrası suyu boşaltıp durulamaya geçmelisiniz. Yine her bir yüzeyin iyice durulandığından emin olduktan sonra suyu boşaltıp battaniyeyi sıkabilirsiniz. Durulama yaparken birkaç kez su değiştirmek ve suda köpük olmadığından emin olmak önemli.

Battaniyenizi duruladıktan sonra sıra kurutma işleminde. Bu aşamada battaniyenin iyice sıkılması büyük önem taşıyor ve kurutma süresini de kısaltıyor. İyice sıktıktan sonra battaniyeyi olabildiğince geniş şekilde açarak ipe asın. Katlanması bazı bölümlerinin nemli kalmasına neden olabilir.

Çamaşır Makinesinde Yıkama Yöntemi

Çamaşır makinesinde yıkanabilen battaniye modelleri için yıkama işlemi çok daha pratik oluyor. Bunun için varsa çamaşır makinenizin hassas programını kullanabilir yoksa da düşük sıcaklıkta ve kısa sürede yıkama seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Eğer sıcak su ile uzun süre yıkama yaparsanız battaniyenizin formu bozulabilir, iplikleri zarar görebilir ve yumuşaklığını kaybedebilir.

Kısa süreli program ve düşük sıcaklığın yanında kullandığını deterjan da oldukça önemli. Battaniye, yorgan, yün giysiler gibi narin ürünler için hazırlanmış çamaşır makinesi deterjanlarını kullanabilirsiniz. Çok fazla deterjan ve yumuşatıcı kullanmadan da ürünün temizleneceğinden emin olabilirsiniz.

Çamaşır makinesinde yıkadığınız battaniyeyi dilerseniz açık havada dilerseniz de kurutucuda kurutabilirsiniz. Eğer kurutma makinesi kullanacaksanız battaniyeyi tek başına düşük ısıda kurutmalısınız. Böylece çekme, küçülme gibi sorunların önüne geçebilirsiniz.

Yeni bir battaniyeye ihtiyacınız varsa Hibboux’nun tek kişilik battaniye ve çift kişilik battaniye modellerine hemen göz atabilir, kışı sıcacık geçirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın