Uyku Sorunu için Nefes Egzersizi Önerileri

Okul ya da iş hayatı, özel hayat, insan ilişkileri ve daha birçok nedenden ötürü yaşadığımız stres ve kaygılar uyku sorunu yaşamamıza neden olabiliyor. Eğer siz de uyku sorunu yaşamaya başladıysanız ve bu sorunun sadece stres kaynaklı olduğundan eminseniz nefesinize odaklanarak uykuya dalmayı kolaylaştırabilirsiniz. “Uykusuzluk sorunu nasıl geçer?” diye düşünüyorsanız nefes egzersizi önerilerimizi deneyebilirsiniz.

Yoga Adımlarından Biri: Bhramari Pranayama Nefes Egzersizi

Yogada hem bedeni hem de zihni temizlemek için kullanılan Pranayama yani nefes egzersizleri, sakinleşmek için en ideal pratiklerden. Öyle ki bu sakinleşme ve zihni temizleme pratiği uyku sorunlarınla başa çıkmamıza da yardımcı olabiliyor.

Bu egzersizi yapmak için öncelikle gözlerinizi kapatın. Derin bir nefes aldıktan sonra ellerinizle kulaklarınızı kapatın. Ellerinizi kulaklarınızdan çekmeden işaret parmaklarınızı kaşlarınıza getirin. Ardından baş parmağınız kulaklarınızda, işaret parmaklarınız gözlerinizin üzerinde kalacak şekilde diğer parmaklarınızla yüzünüzü kapatın.

Burnunuzun kenarına hafifi bir baskı uygulayarak odağınızı kaşlarınıza getirin. Bu esnada ağzınız kapalı olmalı ve “Om” sesi çıkararak burnunuzdan nefes alıp vermelisiniz. Egzersizi 4-5 kez tekrar edebilirsiniz.

1, 2, 3: Üç Parçalı Nefes Egzersizi

Uyku sorunu yaşıyorsanız sizi sakinleştirip daha kolay uyumanızı sağlayacak nefes tekniklerinden biri de üç parçalı nefes egzersizi. Uzun, derin bir nefes alarak başlayacağınız egzersizin ikinci adımında nefesinizi normal akışına bırakıp vücudunuzdaki etkilerini izlemelisiniz. Nefesiniz size nasıl hissettiriyor, nefesinizi vücudunuzun en çok hangi bölgelerinde hissediyorsunuz? Karnınız, burun delikleriniz, boğazınız… Tamamen kendinize ve nefesinize odaklanarak o anı yakalamayı çalışın. Birkaç nefes alıp verdikten sonra son adımda nefesinizi doğal akışından biraz daha yavaş bir hale getirin. Yavaş nefes almanın size nasıl hissettirdiğini gözlemleyin.

Bu oldukça basit ve kısa süreli pratiği dilediğiniz yerde yapabilir, hem uyku sorununuzu çözmek hem de sakinleşmek, o ana odaklanıp rahatlamak için kullanabilirsiniz.

Burundan Al, Burundan Ver: Burun Nefes Egzersizi

Nadi shodhana pranayama ismiyle de bilinen bu egzersiz için öncelikle bacaklarınız çapraz gelecek şekilde oturmalısınız. Dik bir şekilde oturduktan sonra sol elinizi dizinize, sağ baş parmağınızı da burnunuza koyup nefes verin. Nefesinizi verdikten sonra sağ burun deliğinizi baş parmağınız ile kapatın. Sadece sol burun deliğinizden nefes almaya çalışın. Ardından sağ burun deliğinizi açıp sol burun deliğinizi kapatın ve nefes verin. Önünüzdeki 5 dakika boyunca da sol burun deliğinden nefes alıp vermeye devam edin.

Uykusuzluk için nefes egzersizleri yapsanız da rahatsız yatak ve uyku elementleri gece boyunca deliksiz bir uyku uyumanızı engelleyebilir. Hibboux’un kaliteli ve tamamen uyku sağlığınız düşünülerek hazırlanmış ürünlerini inceleyerek gece boyunca rahat edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın