montessori-teknigi

Birey Olmaya Adım Adım: Montessori Tekniği ve Çocuk Yatağı

Siz de çocuğunuzun daha bağımsız bir şekilde büyümesini ve kendi başına bir şeyler yapabilme becerisini geliştirmeyi mi hedefliyorsunuz? O halde Montessori tekniği ile tanışın!

Montessori Tekniği Nedir?

Çocuk doktoru Maria Montessori tarafından geliştirilen Montessori tekniği; uygulamalı öğrenme, çocukların kendilerinin yönettiği aktivitelere ve iş birliği ile gerçekleştirilen bir oyun anlayışına sahip. Dünyayı ve çevrelerini keşfeden çocukları mümkün olduğunca bağımsız bir şekilde yetiştirmeyi hedefleyen teknik, doğumdan itibaren ergenlik çağına ulaşan çocuklara kadar farklı yaş aralıklarına uygulanıyor. Ancak bu tekniğin özellikle 0-3 yaş çocuklarda temel atılarak uygulanması daha değerli. Bu nedenle bu tekniği uygulamak isteyen anne ve babalar, Doktor Maria Montessori’nin kendi kreş ve okullarında oluşturduğu özel ortama en yakın şekilde bir ortam oluşturmaya çalışıyor. Yeni doğan bebeğin kendini ifade edebileceği bir oda hazırlanıyor.

Montessori Yatak Odası Nasıl Hazırlanır?

Montessori tekniğini uygulamak için yatak odası özel olarak hazırlanır. Gelin her bir detayı ayrı ayrı ele alalım.

Alçak Raflar Kullanın

Kitaplar, boyama kitapları ve kalemler, oyuncaklar, zeka oyunları… Montessori tekniği, bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için satın aldığınız tüm bu destekleyici ürünlere kolayca ulaşmasını sağlamanız gerektiğini savunuyor. Bunun için de Monstessori yatak odasında alçak ve sağlam raflar oldukça önemli bir yer tutuyor. Bebeğin raflara tırmanma olasılığını hesap ederek duvara iyice monte ettiğinizde ve raflara ona zarar vermeyecek, tek başına rahatlıkla vakit geçireceğini eşyalar yerleştirdiğinizde hiçbir sorun yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz.

Renkli Görselleri Göz Hizasına Getirin

Bebeklikten itibaren her çocuğun renklerle, hayal gücünü geliştirecek resim ve fotoğraflarla iç içe olması çok kıymetli. Montessori tekniği de bunun önemini vurgulamak için duvara asılan poster ve resimlerin çocuğun göz hizasında ve her zaman görebileceği yerlerde olması gerektiğini savunuyor.

Yere Yakın Bir Yatak Seçin

Çocuk yatağı modelleri arasında artık Montessori yatak olarak adlandırılan bu ürünler, doğrudan yere ya da alçak bir karyolaya yerleştirilen yatak düzenini esas alır. Bunun nedeni özellikle ilk yaşlarda çocuğun kimseden destek almadan kalkabilmesi, yatağına yatabilmesini sağlamaktır. Çocuğunuzun bu yataktan düşmesinden endişe ediyorsanız yatağın bir kısmını duvara dayayıp açıkta kalan kısmın yer bölümüne yumuşak ve düşüşü hafifletecek bir halı ya da koruyucu serebilirsiniz.

Hem kız çocuk yatakları hem de erkek çocuk yatakları için benzer tasarıma sahip olan bu ürünleri, Hibboux çocuk yatakları ile çok daha konforlu bir hale getirebilirsiniz. Çocuk yatağı fiyatları ve modelleri arasında karşılaştırma yapmak için ürünlere hemen göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın