Hijyen Önemli! Yastık Kılıflarını Ne Sıklıkta Değiştirmeli?

Yüzünüzde istenmeyen sivilcelerin çıkmasını, cildinizin yeteri kadar nefes almayan bir yüzeyle temas etmesini istemiyorsanız yastık kılıfınızı belirli aralıklarla değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Bu yöntemi mutlaka duymuşsunuzdur. Peki, yastık kılıflarını ne sıklıkla değiştirmelisiniz? Daha hijyenik yaşam için yastık kılıflarını ne kadar sıklıkla değiştirmeniz gerektiğini nedenleriyle birlikte sıraladık. Keyifli okumalar!

Kirliliği Hesaba Katın

Yüzünüz ve saçınız her gün belirli miktarda yağ, kir ve hava kirleticileri kendine çeker. Üstelik bu kirleticileri çıplak gözle göremezsiniz. Elbette her gün yüz ve saç yıkamak bir nebze işe yarar ancak insanın terleyen bir varlık olduğunu ve bu kirleticileri sürekli kendine çekebileceğini unutmayın. Bunların yanı sıra evcil hayvanınızın yatakta uyumasına izin veriyorsanız kullandığınız yastık kılıfı hızla mikroskobik irritanlar biriktirecektir. Kısacası yastık kılıfınız göze temiz görünse de aslında mikro canlılardan oluşan vahşi bir ekosistemdir.

Saç Temizliğine Özen Gösterin

Çevresel unsurlardan dolayı saçınıza gözle görülemeyecek kadar küçük kirler düşer. Bunlar saç kremlerinden, yağlardan, jellerden ya da nemlendirici kremlerden kaynaklı olabilir. Biriken kalıntılar saçınıza faydalı olsa da cildinize faydalı olmayabilir. Bu nedenle, kalıntılardan cildinizi uzak tutmak için yastık kılıfı temizliği konusunda doğru yöntemler izlemeniz önemli.

Sonuçları Hesaba Katın

Yastık kılıfınızı asla değiştirmediğinizi varsayalım. Bunun sebep olabileceği en kötü şey nedir? Yağ, ter ve kıl birikmesi, şişkin ve iltihaplı cilt… New York Lazer ve Cilt Cerrahisi Merkezi’nde çalışan bir dermatolog Dr. Daniel Belkin, bu durumu şu şekilde açıklıyor: “Bu kirleticiler, foliküllerin tıkanmasına ve sonuçta kırmızı uçlu sivilcelere dönüşebilen siyah ve beyaz noktalara yol açabilir.” Ayrıca yastık kılıfınızı düzenli olarak değiştirmemek, egzama semptomlarını ve alerjileri şiddetlendirir.

Peki, yastık kılıfınızı hangi sıklıkta değiştirmelisiniz? Bunun yanıtı kullanım oranınıza göre değişir ancak yastık kılıflarınızı her halükarda en az 7 günde bir değiştirmelisiniz. Bunun yanı sıra doğal malzemelerle üretilmiş, nefes alan yastık kılıfları seçmek de yatak odanızda hijyeni sağlamanıza yardımcı olur. Dilerseniz Hibboux üzerinden yastık kılıfı modelleri ve yastık kılıfı fiyatları karşılaştırması yapıp size en uygun olanları sipariş verebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın