Bambu ve Pamuk Yorgan Arasındaki Farklar?

Tüm yorganların aşağı yukarı aynı özellikte olduğunu mu düşünüyorsunuz? Öyleyse bu düşüncenizi gözden geçirmeniz gerekiyor. Çünkü yorgan seçerken sıcaklık, ağırlık ve lif türü gibi pek çok kriteri değerlendirmelisiniz. İşe nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız önce en çok tercih edilen yorgan çeşitleri arasından pamuk ve bambu yorgan arasındaki farkları öğrenebilirsiniz. Gelin, bu farklara birlikte göz atalım.

Pamuk Yorgan Özellikleri

Pamuk; Malvaceae ailesindeki Gossypium cinsi pamuk bitkilerinin tohumlarının etrafında bir koza veya koruyucu kılıf içinde büyüyen yumuşak, kabarık bir temel liftir. Bu lif neredeyse saf selülozdur. Bu nedenle doğal koşullarda yetişen pamuk kozaları tohumların dağılımını çoğaltır. Ayrıca tekstil sektöründe kullanılan pamuğun doğal koşullarda yetişmiş olması kullandığınız pamuklu eşyanın kalitesini artırır. Tıpkı pamuk yorganlarda olduğu gibi. Pamuk yorganınız doğal ortamda yetişen pamuk bitkisinden yapılmışsa yapısı gereği doğal bir ısı yalıtımı görevi görür. Bu sayede yazları serin, kışları ise sıcak bir uyku ortamı sağlar. Mevsim geçişlerinde hava durumuna uyum sağlamak istiyorsanız tercihinizi pamuk yorganlardan yana yapabilirsiniz.

Bambu Yorgan Özellikleri

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz bambu, buğdaygiller familyasından güçlü bir bitkidir. Hem doğal hem de güçlü bir bitki olduğu için hemen her sektörde kullanılan bambu, özellikle tekstil sektörü için vazgeçilmezdir. Örneğin; bambu yorganlar yüksek nem çekme özelliğine sahip olduğu için en çok tercih edilen yorgan çeşitleri arasındadır. Üstelik antialerjik olan bambu yorganlar kullanan kişiye konforlu bir uyku sunar. Özellikle toz alerjiniz varsa tercihinizi bambu yorganlardan yana yapabilirsiniz.

Bambu ya da pamuk yorgan çeşitleri arasından bir türlü seçiminizi yapamıyorsanız ihtiyaçlarınızın minik bir listesini yapabilirsiniz. Örneğin; geceleri çok terliyorsanız tercihinizi bambu yorganlardan yana yapmanız daha iyi olabilir. Tam tersi geceleri çok üşüyorsanız pamuk bir yorganla ısı dengesini sağlayabilirsiniz. Bu gibi ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak kendiniz için en doğru kararı verebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra bütçenizi de düşünmeniz önemlidir. Hibboux üzerinden bambu yorgan fiyatları ile pamuk yorgan fiyatları arasındaki farkları inceleyebilir, sizin için en uygun olanı sepetinize ekledikten sonra anında sipariş verebilirsiniz!

Bir Cevap Yazın