Yatak Odanızda Rahatlatıcı Bir Ses: Beyaz Gürültü

Uyku problemi çeken bazı yetişkinlerin de bebeklerin de daha rahat bir şekilde uykuya dalmalarına destek olabilen beyaz gürültü nedir, beyaz gürültü nasıl kullanılır öğrenmek için hemen yazımızı okuyun.

Beyaz Gürültü Nedir?

Yaklaşık 20 bin ses frekansının bir araya gelmesiyle ortaya çıkan beyaz gürültü, aynı güçteki seslerin istikrarlı bir şekilde devamlılığıyla meydana gelir. İnsan kulağının duyabildiği nitelikte olan bu sesler farklı olsa da barındırdıkları frekans düzeni aynıdır. Klima uğultusu, fön makinesi, süpürge, deniz dalgası, kalp atışı gibi sesler beyaz gürültü olarak tanımlanır.

Beyaz Gürültü Uyku İçin Nasıl Kullanılır?

Beyaz gürültü hem yetişkinlerin hem de bebeklerin uykuya daha kolay dalmalarını ve deliksiz uyumalarını kolaylaştırabilir. Anne karnında bebeğin duyduğu seslerin de beyaz gürültü olduğu bilinir. Bu nedenle özellikle uyku problemi yaşayan yeni doğan bebeklerin kendilerini anne karnında hissetmesi için beyaz gürültü eşliğinde uyumaları tavsiye edilir.

Sürekli olarak aynı frekansta duyulan beyaz gürültü, bu sürekliliği ile de uykuya dalmayı ve herhangi bir gürültü ile uykudan uyanmanızı da engeller. Gece boyunca kapı çarpması, gök gürültüsü ya da tamamen sessiz bir ortam uyumanızı engelliyorsa beyaz gürültü sesiyle uyumayı deneyebilirsiniz. Kulak çınlaması gibi sorunlar yaşayanlar için bir terapi görevi gören beyaz gürültü ile uzun süredir bir sorun haline gelen uykusuzluğa çare bulabilirsiniz.

Beyaz Gürültüyü Nasıl Elde Edebiliriz?

Gece boyunca süpürge ya da fön makinesini çalıştırarak uyumak çok mümkün olmadığından beyaz gürültü elde etmek için bazı yardımcılardan destek alabilirsiniz. Cep telefonunuza indireceğiniz uygulamalar ya da bunun için özel olarak hazırlanmış uzun videolar çeşitli beyaz gürültüleri dilediğiniz süre boyunca çalmanıza olanak tanır. Bunun yanında bebekler için hazırlanan beyaz gürültü oyuncakları, yetişkinler için hazırlanan özel cihazlar ile gece boyunca beyaz gürültü sesini duyabilirsiniz.

Deliksiz bir uyku için her şey hazır, peki yatağınız? Hibboux’nun hem iki kişilik yatak hem de tek kişilik yatak modelleri ile aradığınız konfora kolayca ulaşabilirsiniz. Visco yatak ve lateks yatak modellerine göz atabilir, vücudunuzu en iyi şekilde destekleyecek paket yaylı yataklar arasında karşılaştırma yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın