Elde Yorgan Yıkamak İçin Kullanılabilecek Malzemeler

Elde yıkamanız gereken yorganları hangi malzemeyle nasıl yıkayacağınızı bilmiyorsanız yazımızı mutlaka okuyun! İşte yorgan yıkamak için kullanılabilecek malzemeler!

Elde Yorgan Yıkamak

Bazı yorganlar elde yıkamak için uygun değildir. Yorganınızı yıkamadan önce etiketine baktığınızda yıkama talimatlarında sadece elde yıkama yapılması gerektiği belirtiliyorsa yorganınızı elde yıkamalısınız. Yıkama talimatının bulunduğu etikete bakarak “Evde çamaşır makinesinde yorgan yıkanır mı?” sorusunun da yanıtını alabilirsiniz. Evde yorgan yıkanır mı? Yorgan temizliği nasıl yapılır detaylıca öğrenmek için “Yastık ve Yorgan Nasıl Temizlenir?” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorgan Yıkama İçin Hangi Malzemeler Kullanılabilir?

Yorganların doğal dokusunu bozmamak için ağartıcı, leke çıkarıcı, çamaşır suyu gibi ürünlerin kullanılmaması gerekir. Doğal içerikli elde yıkama deterjanları, beyaz sabun gibi temizleyiciler ile yorganınızı yıkayabilirsiniz. Bunun yanında evde yapabileceğiniz doğal deterjanlar ile de yorganlarınızı yıkayabilirsiniz. Bunun için birer ölçü rendelenmiş beyaz sabun, çamaşır sodasını, yarım ölçü boraks ve biraz tuz ile karıştırıp yorganınızı bu karışımla yıkayabilirsiniz. Soda, derin temizleyici ve leke çıkarıcı özelliği ile yorganınızı tertemiz yapacaktır. Eğer yorganınızda lekeler varsa sirke ve karbonat karışımını lekeli bölgeleye uygulayarak biraz bekleyebilir, ardından yorganınızı uygun bir deterjan ile yıkayabilirsiniz.

Elde yorgan yıkama işleminin ardından yorganı temiz suyla birkaç kez durulamak oldukça önemlidir. Aksi halde deterjan kalıntıları yorganın üzerinde kalabilir. Tertemiz ve arınmış bir yorgan elde etmek için yıkama işleminin ardından yorganı sadece suda bir süre bekletip ardından yeniden sadece su ile durulamanız yeterli olacaktır. Durulamanın ardından yorganınızı açık havada kurutabilirsiniz. İyi kurumayan bir yorganda küf ve bakteri oluşumu meydana gelebilir. Özellikle de yorganı yıkadıktan sonra kaldıracaksanız bu durum hem kendinin hem de yanında bulunan diğer tekstil ürünlerinin nemlenmesine neden olabilir.  Dolayısıyla sadece yıkama aşamasında değil hem durulama hem de kurutma aşamalarında dikkatli olmak gerekir.

Yorganınızı değiştirmek istiyor ve yeni bir yorgana ihtiyaç duyuyorsanız Hibboux’nun birbirinden konforlu yorgan modellerine göz atabilirsiniz. Yün, pamuk, tencel, bambu, çevreci elyaf gibi malzemelerden hazırlanmış yorganlar arasından dilediğinizi seçebilir, soğuk kış günlerini sıcacık geçirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın