Geceleri Uyumayan Bebekler İçin 4 Öneri

Bebeklerin belli bir uyku düzenine erişmesi uzun bir süre alabilir. Bu süreçte de bebekler çeşitli nedenlerden dolayı uykuya dalmakta ya da deliksiz uyumakta zorlanabilir. Geceleri uyumayan bebekler için neler yapılabilir öğrenmek, önerilerimize göz atmak için yazımızı okumaya devam edin!

Onu Yatıştıracak Bir Uyku Rutini Belirleyin

Hepimizde olduğu gibi bebekler de rahat bir uykuya dalmak için öncesinde rahatlamalı ve sakinleşmelidir. Bunun için bebek yatmadan bir saat öncesine kadar onu uykuya hazırlayacak bir rutin belirleyebilirsiniz. Kısa bir banyo, uyku kıyafetlerinin giyilmesi, yatağa girilip kitap okunması ya da daha küçükse uyku öncesi beslenme gibi sakin bir rutin belirleyebilirsiniz. Bu aşamada bebeğinizi heyecanlandıracak (gıdıklama oyunu, havaya atıp tutma oyunu, komik yüzlerle güldürme oyunu vb.) aktivitelerden uzak durmanız da önemli.

Uyku İçin Uygun Bir Ortam Oluşturun

Bebeklerin ne kadar hassas ve dış etkenlere karşı duyarlıdır. Bu nedenle uyumayan bebeklere çözüm ararken doğru bir uyku ortamı oluşturduğunuzdan da emin olmalısınız. Çok sıcak ya da soğuk olmayan bir oda sıcaklığı, onu bunaltmayacak, teniyle uyumlu bir pijama takımı, karanlık odada güvende hissetmelerini sağlayacak çok yoğun olmayacak bir ışık kaynağı (küçük bir gece lambası) gece uykularını derinleştirecek etkenler arasında. Bunun yanında sese karşı hassas olan ya da sakinleşmeye ihtiyacı olan bebekler için beyaz gürültü de kullanabilirsiniz.

Kendini Güvende Hissetmesini Sağlayın

Pek çok bebek yanlarından anne ya da babalarının olduğunu hissetmek böylece güvende olduklarını bilmek ister. Bu elbette ki onunla uyumak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Ancak onu uyuttuktan sonra hemen yanında ayrılmamak, odada biraz daha vakit geçirmek, zaman içinde kendi kendine uyumaya başladığında uyuyana kadar onu beklemek kendini güvende hissetmesine yardımcı olacaktır.

Rahatlamasına İzin Verin

Uyumayan bebeğe müdahale etmek istemeniz çok normal. Ancak odadan gelen her küçük seste, monitörden gördüğünüz her kıpırdanmada ona müdahale etmenize gerek olmadığına inanın. Derin uykuya dalarken çıkardığı sesler ya da yaptığı küçük hareketler sonrası yeniden uykuya dalmasını öğrenebilmesi için onu biraz rahat bırakmalısınız. Zaten gerçekten yardıma ihtiyacı olduğunda bunu açık bir şekilde belli edecektir.

Geceleri uyuyamayan bebek için neler yapacaklarınızı öğrendiniz. Onun için en iyi uyku ortamını yaratmak içinse Little Hibboux koleksiyonunda yer alan bebek yatakları ve bebek uyku aksesuarlarına mutlaka göz atın!

Bir Cevap Yazın