Yılların Değİştİremedİğİ Alışkanlık Yün Yorgan

Kaliteli uyku denince akla konforlu bir yatak ve rahat bir yastık geliyor. Ancak çok önemli bir unsuru gözden kaçırıyoruz: yorgan… Tenimize temas eden, uyku boyunca bizi saran yorgan, sağlıklı uyku üzerinde azımsanmayacak bir etkiye sahip. En çok tercih edilen modellerden biri ise yün yorganlar. Gelin, her evde mutlaka bulunan bu geleneksel yorgan türünün detaylarına birlikte göz atalım!

Yün Yorgan Nedİr?

Yün yorgan uzun yıllardır hayatımızda olan, genellikle anneanne ya da babaanne eviyle özdeşleştirilen bir yorgan türü. Ortamın tüm soğuğuna rağmen sizi sıcacık tutan, ağır yapısıyla kavrayan ve güvende hissettiren bu yorgan çeşidinden her evde en az bir tane görmek mümkün oluyor.

Yün yorganlar adından da anlaşılabileceği gibi farklı mevsimlerde kırpılan koyunların yünlerinden elde ediliyor. Bu sayede %100 doğal, toprağa karışabilir ve geri dönüştürülebilir özellik taşıyor. Böylece sağlıklı, konforlu ve çevre dostu bir uyku deneyimi yaşamanıza katkı sağlıyor.

Yün Yorganın Avantajları

Yün, yapısı itibariyle ısı değişimlerine oldukça dayanıklı ve uzun yıllar kullanıma elverişli bir dolgu maddesi olarak biliniyor. Yün içeren yorganlar soğuk kış aylarında vücudu sıcak tutarken sıcak yaz aylarında da serinletici etki gösteriyor. Böylece 4 mevsim kullanıma imkan sağlıyor. Bu sebeple yün yorganlar, özellikle, terlediği için uykusundan uyanan kişiler için uygun bir alternatif olarak öne çıkıyor.

Yün yorganlar, sahip oldukları hava kanalları sayesinde hava sirkülasyonuna izin verdiğinden kokuyu ve nemi hapsetmiyorlar. Bu da nem kaynaklı herhangi bir mikroorganizma üremesinin önüne geçiyor. Bu antimikrobiyal özelliği sayesinde küçük çocuklar ve bebekler için de rahatlıkla tercih edilebiliyor.

Yün dolgu topaklanma yapmayan, yorganın tamamına eşit ölçüde yayılan bir yapıyla karşımıza çıkıyor. Bu sebeple uykunuzun arasında yorgan düzeltmekle uğraşmanıza gerek kalmıyor. Bununla birlikte yıllar geçtikçe hacimli yapısını kaybetmediği gibi deforme olmadan da ilk günkü gibi kalıyor.

Yün Yorgan Kullanımı

Kullanılan yün ne kadar iyi didilirse lifli yapısı o kadar ortaya çıkıyor. Bu yünler kullanılarak nefes alabilen, koku ve nem oluşumunu engelleyen yorganlar üretilebiliyor. Böylece özellikle soğuk günlerde hem yetişkinlerin hem de çocukların vücut ısısını korumak için gönül rahatlığıyla kullanılabiliyor.

Yün yorganlar en ağır yorgan çeşitlerinden biri olarak biliniyor. Bu durum bazıları için dezavantaj olarak görülse de sağladığı yumuşaklık ve ağırlık hissi uyku problemi yaşayan pek çok insana huzurlu bir uyku deneyimi sunuyor.

Piyasada herkese uygun ölçülerde ve fiyatlarda yün yorgan çeşidi bulunuyor. Tek kişilik yün yorgan ölçüleri 155x215iken çift kişilik yün yorgan ölçüleri 195×215 olarak geçiyor. Bunun yanı sıra 95×145 ölçülerinde olanlar ise yün bebek yorganı olarak tercih ediliyor. Yünün %100 doğal olması, üretim yeri, ölçüleri gibi faktörler yün yorgan fiyatları üzerinde önemli etkiye sahip oluyor.

Siz de yün yorganların rahatlığından vazgeçemiyor, her evde mutlaka bulunması gerektiğini düşünüyorsanız Hibboux’nun yün yorgan kategorisine göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın