A dan Z ye Elyaf Yorgan Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için yetişkin bir insanın günde 6-8 saat uyuması gerekir. Bu süre ise bir günün %30’una denk gelir. Uykunun yanı sıra uykuya yardımcı birçok etmen bulunur. Oda ısısından yastık, nevresim, battaniye gibi ev tekstili ürünlerine kadar pek çok faktör uykunun kalitesini etkiler. Yorgan da kış aylarında uyku kalitesini ve konforunu etkileyen en önemli ev tekstili ürünleri arasındadır. Birçok çeşidi bulunan yorganın son zamanlarda en çok tercih edilen türü elyaf yorgan hakkındaki en önemli bilgilere yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Elyaf Yorgan Nedir?

Elyaf yorgan aynı zamanda microfiber yorgan olarak da bilinir. Bu yorganların en büyük özelliği oldukça yumuşak olmasıdır. Yumuşaklığının yanı sıra hafif bir yorgan olması da tercih edilme sebepleri arasındadır. Elyaf yorganlar, poliamid lifleri ve polyesterin birleşimiyle oluşur.

Dayanıklı yapıya sahip bu yorgan kullanıcılara birçok avantaj sağlar. Nefes alabilen bir yorgan çeşidi olmasından ötürü hassas ciltler için uygundur. Bu sebeple kendiniz kışlık elyaf yorgan kullanabileceğiniz gibi bebeğiniz için de elyaf bebek yorganı tercih edebilirsiniz. Bütçe dostu olan elyaf yorgan fiyatları, tek kişilik ve çift kişilik olanlara göre kendi içerisinde değişiklik gösterir.

Elyaf Yorgan ve Pamuk Yorgan Arasındaki Farklar Nelerdir?

Pamuk da bir elyaf çeşididir ve doğal bitkilerden elde edilir. Kir ve toz biriktirme hususunda en avantajlı yorgan türüdür. Pamuk yorganlar terletmez. Ağırlık olarak hafif bir yorgan çeşididir. Sıcaklığı hapsetme konusunda diğer yorganlar kadar başarılı olmadığından sıcak evlerde yahut sıcak mevsimlerde tercih edilebilir. Maliyeti yüksek bir yorgan çeşididir.

Elyaf yorganlar, uzun ömürlüdür ve ısıyı pamuk yorganlara göre içinde hapsederler. Pamuk yorganlar daha çok ilkbahar ve sonbahar mevsimine uygunken elyaf yorganlar dört mevsim için de ideal yorganlardır. Elyaf yorgan fiyatları diğer yorganların yanı sıra daha uygundur. Saklaması da oldukça kolaydır. Tercih edilme nedenlerinden biri de antialerjik olmalarıdır.

Elyaf Yorgan Bakımı Nasıl Yapılır?

Tek kişilik elyaf yorgan, hemen hemen her çamaşır makinesinde yıkanabilir ağırlıkta olduğundan temizlemesi oldukça kolaydır. Çift kişilik yorganları ise makinenizin ağırlık kapasitesini göz önünde bulundurarak yıkamanız önerilir. Elyaf yorganlar ortalama 30 veya 40 derecede yıkanabilir. Fakat yine de yıkama işlemi öncesinde yorganınızın etiketinde bulunan yıkama talimatlarına göz atabilirsiniz. 

Elyafın birçok çeşidi olmasından dolayı makinede yıkamaya elverişli olmayan elyaf yorganları geniş bir kova yahut küvetin içerisinde yıkama talimatlarını dikkate alarak yıkayabilirsiniz. Bu süreçte suda bekletme yöntemini uygulayabilir; akabinde de yorganınızı saf su ile durulayıp doğrudan güneş ışığı almayan bir alanda kurumaya bırakabilirsiniz. Siz de keyifli bir uyku için Hibboux’nun doğadan ilham alan sağlıklı elyaf yorganları ile tanışın. Hem kendinizi hem de sevdiklerinizi sağlıklı bir hayatın ön koşulu olan uykunun huzurlu kollarına bırakın!

Bir Cevap Yazın