Sünger Yatak Zararlı Mı?

Yatak seçimi yaparken hepimizin ilk önceliği konfor. Yatağın konforunu oluşturan en büyük etkenler ise yatağın malzemesi. Bu yazımızı okuyarak hem yetişkinler için sünger döşek hem de bebekler için sünger bebek yatağı hakkında fikir edinebilirsiniz.

Sünger Yatak Nedir?

Sünger, yumuşak ve gözenekli yapıya sahip olan ve temizlikten mobilyaya her alanda kullanılan bir malzemedir. Sünger yatak da bu malzeme ile üretilmiş geçirgen yapılı bir yatak çeşididir. Normalde doğal deniz süngerlerinden üretilse de günümüzde daha çok sentetik malzemelerden üretimi yapılır.

Sünger yataklar ana dolgu malzemesi olan sünger plaklarından oluşur. Sünger plaklarının kalitesine göre yatakların niteliği farklılık gösterebilir. Yoğun ve dolgulu bir sünger, sünger yatak tercihi yapacak olan insanlar için önemlidir.

Sünger Yatak Neden Tercih Edilmemeli?

Günümüzde insanların günlük aktiviteleri, çalışma şartları ve hareket halleri gibi birçok durum fizyolojik olarak rahatsız edici olabilir. Kişilerin gün içerisinde vücuduna yüklediği ağırlık ve yorgunluk değişebilir fakat çözümün dinlenip yeniden devam etmelerini sağlayan yatakları olduğu ortaktır. Herkes gece olup da kendini yatağına bıraktığında, deşarj olup sonraki güne hazırlanmak için rahat ve konforlu bir yatakta dinlenmek ister.

Bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda sünger yatağın beklentileri karşılamadığı görülür. Sünger yatak geçirgen ve gözenekli yapısı ile kullanıcıların uyku esnasında yatağa gömülmesine neden olur. Rahat hareket ve pozisyon olanağı sunmayan sünger yatak, ortopedik açıdan da tavsiye edilen bir yatak çeşidi değildir.

Anatomik açıdan vücudu desteklemeyen sünger yatağın, bebekler için de yararlı olduğu söylenemez. Bebekler için bebek sünger yatak üretimi yapılsa da gelişimsel açıdan ilk tercih edilenin sünger yatak olmaması daha doğru olacaktır. Çünkü bebeklerin iskelet ve omurga yapısı biyolojik olarak bulundukları evre itibariyle hassastır. Sürekli gelişmeye devam ettiklerinden bebeklerin gömülmeye neden olan bir yatağa değil vücutlarını destekler nitelikte bir yatağa ihtiyaçları vardır.

Bütün bunlara ek olarak sünger yatağın maliyetinin de üretimine göre değiştiği görülür. İçinde yer alan dolguya ve malzeme kalitesine göre sünger yatak fiyatları farklılık gösterir. Tek kişilik sünger yatak ve çift kişilik sünger yatak tercihi yaparken tüm bu durumları göz önünde bulundurabilirsiniz. Yatak tercihi yaparken daha rahat ve konforlu olması önceliğiniz ise Hibboux’un birbirinden konforlu yataklarına göz atabilirsiniz. Bedeninizin yapısına uygun, özgürce hareket etme imkanı sağlayan, kullanışlı yatak modelleri arasından her bireye uygun seçenekleri hemen inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın