Uyuyamayan Bebekler İçin Öneriler

Gece uyumayan bebek, anne ve baba için hem ruhsal hem de fiziksel açıdan zorlayıcı olabiliyor. Bebeğinize daha kaliteli bir uyku düzeni kazandırmak, daha rahat uyumasını sağlamak ve gelişimini desteklemek için uyumayan bebeklere çözüm önerilerimize göz atabilirsiniz.

Gece ve Gündüzün Farkını Öğretin

Bebeğiniz yenidoğan da olsa 2-3 yaşında da ona gece ile gündüzün farkını öğretin. Bunun için uyku saatlerinde odanın ışığını minimumda tutmak en temel noktalardan biri. Bebeğiniz gündüz uykusundayken perdeleri açın, gece uykusunda ise karanlık bir ortam yaratıp gece uykusu vaktinin geldiğini anlatın. Gece uykusundayken bulaşık yıkama, televizyon vb. günlük hayat aktivitelerini simgeleyen seslerin ona ulaşmamasını sağlayın. Böylece oyun oynamak, yemek yemek ya da evde bir şeyler yapmak gibi aktivitelerin gündüz yapıldığını gece ise karanlık ve sessiz bir şekilde uzun süre uyumamız gerektiğini algılamasına destek olabilirsiniz. Gündüz uyumayan bebek de bu rutine alıştığında daha düzenli uyumaya başlayabilir.

Uyku Vakti Yaklaştığında Sakinleştirin

Yorgun bebek ve çocukların kolayca uykuya daldığı bir gerçek. Ancak uyumadan önce onu sesli, gürültülü uyaranlardan (televizyon, tablet, telefon, oyuncak vb.) uzak tutmalı, oyun oynamayı bırakmalısınız. Aksi halde bebek hala günlük rutinine devam ettiğini düşünecek ve devam eden uyaranlar nedeniyle bir türlü sakinleşip uykuya dalamayacaktır. Bu nedenle yatma saati geldiğinde o izlemese dahi televizyonu ya da diğer teknolojik aletleri kapatın, oyun oynamak yerine masaj, kitap okuma, banyo gibi daha sakinleştirici aktivitelere geçiş yapın.

Uyku Arkadaşından Destek Alın

Hiç uyumayan bebek ya da uyumayan bebekler için bir uyku arkadaşı etkili bir destek olabilir. Bebeğinize diğer oyuncaklarından farklı, sadece yatağında duracak, böylece uykuya geçişte ona uykuyu hatırlatacak bir uyku arkadaşı satın alabilirsiniz. Bu aşamada sabırlı olup her gün uyku arkadaşıyla temas ederek uyumasını sağlayarak bir süre sonra uyku arkadaşı ile tek başına uykuya dalmasına destek olabilirsiniz. Gece uyanma sorunu yaşıyorsanız uyku arkadaşı bu durum için de yardımcı olabilir. Gece uyandığında uyku arkadaşını gören bebek sakinleşerek size ihtiyacı olmadan yeniden uykuya dalabilir.

Ona Konforlu Bir Uyku Alanı Yaratın

Uyumayan bebeğe çözüm önerileri arasında konforlu bir uyuma alanın yeri ayrı. Hibboux’nun birbirinden kaliteli ve konforlu bebek yatağı ve tekstil ürünleri ile ona ihtiyaç duyduğu konforlu uyku alanını verebilirsiniz. Little Hibboux koleksiyonun hemen inceleyerek seçim yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın