Televizyon Karşısında Uyumanın Zararları

Yorgun bir günün ardından televizyon karşısına uzanıp en sevdiğiniz programı ya da diziyi izlemek en doğal hakkınız. Ancak bu keyfi uyku ile taçlandırmak isteyip televizyon karşısında uykuya dalarsanız bunun bazı olumsuz etkileri olabilir. Televizyon karşısında uyumak neden zararlı madde madde inceleyelim.

Uyku Saatinizden Çalar

Uzmanların da belirttiği gibi yetişkin bir kişi için ideal uyuma süresi 8 saattir. Ancak televizyon karşısında uyuyan birinin derin bir uykuya dalarak 8 saat boyunca uyuması pek mümkün değildir. 8 saatlik uykunuz 2 saat dahi azalacak olsa gün içerisinde daha yorgun hissetme olasılığınız artacağından televizyon karşısında uyumayı bırakmak en doğru seçim olacaktır.

Uyku Hormonunu Engeller

Uyumanıza yardımcı olan melatonin hormonu, çeşitli uyarıcılar nedeniyle üretilemez. Bunlardan biri de mavi ışık üreten televizyondur. Televizyon karşısında uyumak melatonin hormonunun salgılanmasını engellediğinden uyku kalitenizi düşürür ve uykuya dalmanızı zorlaştırır.

Beynin Uyarılmasına Neden Olur

Televizyon beynimizi uyaran dış etmenlerden biri. Beyin uyarıldıkça aktif olacağından uykuya dalmak da oldukça zorlaşır. Uykuya dalında dahi sizi dinlendirip ertesi güne hazırlayan derin uyku sürecinin gerçekleşmesi olanaksızlaşır. Derinleşemeyen uyku sizi yorgun, halsiz bırakır.

Uyku Öncesi Atıştırmayı Tetikler

Uyku öncesi ya da geç saatlerde televizyonun zararları sadece kalitesiz uyku durumları ile sınırlı değil. Televizyon izlerken bir şeyler atıştırma isteği gece atıştırmalarının da artmasına neden olabilir. Bu da kilo almanıza ya da yediğiniz yiyecekler nedeniyle uyku esnasında rahatsız hissetmenize yol açabilir.

Uyku Bozukluğuna Bağlı Sağlık Sorunlarına Yol Açar

Televizyon karşısında uyumak uykuya dalmanızı ve sağlıklı bir uykuyu olumsuz etkilediğinden uyku bozukluğuna bağlı sağlık sorunlarına da neden olabilir. İşte bunlardan birkaçı:

  • Obezite
  • Erken yaşlanma
  • Unutkanlık
  • Zayif bir bağışıklık sistemi
  • Yüksek kan basıncı

Televizyon karşısında uyumak ne gibi olumsuz durumlara yol açar öğrendik. Peki, uyku kalitesini artıracak bir şey daha öğrenmeye ne dersiniz? Hibboux’nun farklı beklentileri karşılayan uyku dostu yatakları ve uyku aksesuarları, uyku kalitenizi maksimum düzeye çıkarıyor. Üstelik Hibboux yatakların 365 gün deneme avantajı sayesinde aradığınız yatağa karar vermek için uzun bir deneme süresine sahip olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın