Pozitif Ebeveynlik Yaklaşımı Nedir, Nasıl Uygulanır?

Çocuklarınızla daha güçlü bir bağ kurmak, sorunları çözerken hem kendinizi hem de çocuğunuzu üzecek durumlardan kaçınmak, kısacası iyi ebeveyn olmak istiyorsanız bir de pozitif ebeveynliği deneyebilirsiniz. Gelin pozitif ebeveynlik yaklaşımı nedir, nasıl uygulanır birlikte inceleyelim.

Pozitif Ebeveynlik Yaklaşımı Nedir?

Pozitif ebeveynlik; çocukların duygu ve düşüncelerini dikkate alarak, karşılıklı saygıyı kaybetmeden, pozitif etkileşimler ile yetiştirme yöntemi, yaklaşımı olarak tanımlanabilir. Çocukların istenmeyen davranışlarını, huysuzluklarını engellemek için ceza ya da korkutma gibi yöntemlerin kullanılmadığı pozitif ebeveynlik, çocuklarının duygusal ihtiyaçlarına karşılık vermeyi ve böylece sorunların önüne geçmeyi esas alır. Çocukların olumsuz davranışlarından ziyade olumlu davranışlarına odaklanarak sorunları çözmeyi amaçlar.

Pozitif Ebeveynlik Nasıl Uygulanır?

Pozitif ebeveyn olmak için belli sınırlar içerisinde olmanıza, ebeveyn eğitimi almanıza gerek yok. Ancak bu yaklaşımı uygulamaya başlamak için birkaç durumu uygulamaya öncelik verebilirsiniz. İşte pozitif ebeveynliğe başlamanın birkaç yolu…

Baş Başa Vakit Geçirin

Ebeveynleri ile sohbet eden, kaliteli vakit geçiren çocuklar, yetişkinliklerinde sağlıklı iletişim kuran ve özgüven sahibi kişiler arasında yerini alır. Bu vakitlerde onun düşüncelerini dinlemek, duygularını anlatmasına izin vermek, tamamen ona odaklanmak hem çocuğunuzun kendini daha değerli ve iyi hissetmesine hem bağınızın güçlenmesine hem de onun gelişimini görmenize yardımcı olacaktır.

Neyin Ne Zaman Yapılabileceği Hakkında Konuşun

Çocuklarda zaman kavramı çok fazla gelişmediğinden okula yetişmesi gerekirken oyun oynamaya devam etmek ya da kahvaltı etmeden dışarıya çıkmak  gibi rutinleri bozacak taleplerde bulunabilirler. Ancak onlara neyin ne zaman yapılabileceğini uygulamalı olarak anlatırsanız zamanla bu rutinleri siz söylemeden yapmaya başladığını göreceksiniz.

Ödül Kelimesini Hayatınızdan Çıkarın

Ödüller kısa süreli anlaşmalar için etkili olabilir ancak hayatı boyunca uygulamasını istediğiniz güzel bir davranışı öğretmek, doğru aktivitelere yönlendirmek için ödül hiç de etkili bir yöntem değil. Bunun yerine olumlu davranışlarını takdir etmek, okuldaki ya da sosyal aktiviteleri için motive edici yöntemler uygulamak çok daha uygun olacaktır.

Kendinizi Düşünmeyi Unutmayın

İyi bir anne ve baba olmak için sadece çocuğunuza değil kendinize de odaklanmanız gerek. Kendinize vakit ayırmak, sevdiğiniz şeyleri yapmak sizi daha mutlu, sabırlı biri yapar.  Çocuğunuzla geçirdiğiniz vakitte de daha anlayışlı, sakin olmanızı sağlar.

Her Şeyi Kontrol Edemeyeceğinizi Bilin

Çocuğunuzun da kendine özel düşünceleri, duyguları ve karakteri olan bir birey olduğunu unutmayın. Hem onun kişiliğine has durumlar hem de dış etkenler nedeniyle onunla ilgili her şeyi kontrol edemeyeceğinizi bilin. Bu daha rahat olmanıza böylece ilişkinizi de akışında yaşamanıza yardımcı olacaktır.

Çocuğunuz için güzel bir şey daha yapmak isterseniz Hibboux’nun Little Hibboux koleksiyonuna göz atabilir, onun daha konforlu bir uyku uyumasına destek olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın