Ramazan Ayında Sağlıklı Uyku Düzeni Oluşturmanın Yolları

Ramazan aylarında sahur vakti nedeniyle değişen uyku düzeni, pek çok kişinin, özellikle de çalışanların rutinini bozabiliyor ve daha yorgun hissetmelerine neden olabiliyor. Ancak Ramazan ayına özel oluşturacağınız bir rutin ile bu sorunların önüne geçebilirsiniz. Gelin Ramazan ayında sağlıklı uyku düzenli oluşturmanın yollarına birlikte göz atalım.

Uykunuzun Bölünmeyeceği Bir Düzene Geçin

Pek çok kişi her zamanki uyku saatinde uyuyup sahura kalkıyor, sahur sonrasında yeniden uyuyarak sabah erken saatlerde uyanmaya çalışıyor. Sonrasında ise yeterli uyku alamadığından şikayet edip sabahları çok daha zor bir şekilde uyanıyor. Ancak Ramazan ayı boyunca normal rutininize göre 2-3 saat daha erken yatıp sahurdan sonra da uyumazsanız uykunuz bölünmeden, uyku saatiniz de kısalmadan güne devam edebilirsiniz. Bir süre sonra bu rutinin size normal geleceğine, erken yatmaya da sahur sonrası uykulu hissetmemeye de kolayca alışabilirsiniz.

İftarda Yediklerinize Dikkat Edin

Ramazan ayında kaliteli bir uyku uyumak için iftarda yediklerinize de çok dikkat etmeniz gerekiyor. Midenizi gereğinden fazla doldurmak, çok yağlı, ağır yemekler tüketmek, yatağa yatmadan önce de bir şeyler atıştırmak gibi olumsuz beslenme alışkanlıklarını terk ederek daha deliksiz ve kaliteli bir uyku uyuyabilirsiniz.

Gün İçinde Yataktan Uzak Durun

Evden çalışanlar, öğrenciler ya da gün içerisinde evde bulunan kişiler, akşam deliksiz ve kaliteli bir uyku uyumak için gün boyu yataktan uzak durmalısınız. Özellikle açlığınızı hissetmemek için birkaç saat kestirmek istiyorsanız bu küçük şekerlemenin gece uykunuzdan çalabileceğini unutmayın.

Kafein Tüketimini Azaltın

Özellikle uyku saatleri yaklaşırken çay ve kahve gibi kafeinli içecekler tüketmek erken uyumanıza engel olabiliyor. Bu nedenle iftar sonrasında kahve ve çay tüketimini minimuma indirmek (günde 1 ya da 2 fincan) ya da çay ve kahve keyfini sahur saatine bırakmak iyi bir uyku uyumanıza destek oluyor.

Ramazan ayında sağlıklı bir uyku için neler yapmanız gerektiğini öğrendiniz. Şimdi sıra uyku kalitenizi artıracak diğer faydalı bilgilere göz atmakta. Blogumuzda yer alan “Sağlıklı Uyku Rehberi” bölümünde yer alan içerikleri inceleyerek kaliteli uyku için pratik öneriler ve faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Bir Cevap Yazın