Yenidoğan Bebek Bakımında Hayatınızı Kolaylaştıracak Öneriler

İlk bebeğinizi kucağınıza aldığınızda; her ne kadar öncesinde yeni doğan bebek konusunda araştırma yapmış, uzmanları dinlemiş, bebek bakımı kitapları okumuş olsanız da biraz tecrübesiz olursunuz. Çevreden gelen destekler bazen kafa karıştırıcı olabilir ve keyifle, neşeyle geçmesi gereken anlarınızı sıkıntıya sokabilir. Tabloyu her daim olumlu tutmak için yenidoğan bebeğinizle geçireceğiniz zamanı kolaylaştıracak, ebeveynliğinizin ilk haftalarında işinize yarayacak önerileri derledik.

Bebek Kıyafetleri

Yenidoğan bebekler tahmininizden çok daha fazla kıyafet kirletir. Zaten göbek bağı düştükten sonra her gün banyo yapacağı için elinizin altında bolca tulum, zıbın, badi, tayt gibi kullanışlı ve rahat yeni doğan bebek kıyafetleri bulundurmalısınız. Dışarı çıkarken alacağınız bebek çantasının içine de bunlardan birer tane koymayı unutmayın. Eğer hassas ciltli bir bebeğiniz varsa organik bebek kıyafetleri onun için daha doğru seçim olabilir. Hızlı giydirip çıkartabilmek için mümkünse alttan çıtçıtlı modelleri seçin.

Bebek Kordonu

Bebek kordonu bebeğinizi eve getirdikten çok kısa bir süre sonra, en fazla 15 gün içinde düşecektir. Bu süreçte medikal bir toka ile bağlı olan bu kordonun bebeğinizi rahatsız ettiğini düşünebilirsiniz ancak bu bir yanılgıdır. Kordon çürüyüp düştüğünde de, henüz düşmeden önce de bebeğinizi rahatsız etmez. Doktorunuzun uyarılarına uymanız ve bu bölgenin bir müddet su ile temas etmemesine özen göstermeniz yeterlidir.

Beslenme Saatleri

Yeni doğan bebekler sık sık acıkır. Emzirme saatleri ise anneyle bebek arasında kurulan muhteşem bir bağdır. Ancak ilk günlerde bu zamanlamayı rutin hale getirmek konusunda bocalayabilirsiniz. Sakin kalıp mümkünse emzirme saatlerinizi bir kenara not ederek yola devam edin. Bir süre sonra beslenme saatlerinin düzene girdiğini göreceksiniz. Ayrıca unutmayın ki sık emen bebekler, sık sık da kaka yapar. Dışkının kokusu, rengi, kıvamı gibi konuları da not etmenizi öneririz. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili buna benzer konuları muayenesi esnasında doktorunuz ile detaylı olarak konuşmalısınız.

Bebek Alışverişi

Bebeğiniz doğmadan önce gerekli her şeyi satın aldığınızı düşünseniz bile, o dünyaya geldikten sonra bazı eksikleriniz olduğunu farkedeceksiniz. Özellikle ilk haftalarda sık sık bebek alışverişi yapmanız gerekecek, buna kendinizi hazırlayın. Yenidoğan pişik kremi, ıslak mendil, süt arttırıcı ürünler, emzik ve pek çok lohusa ürününden oluşan kalabalık bir alışveriş listesine hazır olun!

Bebek Odası

Bebek için hazırlanan şirin bir oda hem ona hem de sizlere huzur verecektir. Odanın dekorasyonunun yanı sıra rahatlığı, fonksiyonelliği ve sağlıklı ürünlerle döşenmiş olması da son derece önemlidir. Yeni doğan bebek söz konusu olduğunda tüm detaylarıyla özenle ilgileneceğinizden şüphemiz yok, bu yüzden de doğadan ilham alan sağlıklı uyku ürünleri sunan Hibboux Bebek ve Çocuk Yatak Odası modellerine göz gezdirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın